انتخاب ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری

What Top 10 Cryptocurrencies To Invest In 2021

برای ورود به هر نوع بازاری، مستلزم شناخت آن هستیم. این قاعده برای بازار رمز ارزها هم، مستثنی نیست. ورود و تحرکات معاملاتی در آن، مقدمه و آگاهی هایی را می طلبد. تیم توکن باز قصد دارد در این مقاله، گوشه ای از این بازار وسیع را بررسی کند، پس با با ما همراه باشید.

مفاهیم کلی:

چگونگی تشخیص بهترین ارزها

در حال حاضر نظام سرمایه داری و مالی در دنیا دچار تغییرشکل (shape shift) بسیار عظیمی است، که در بطن این تغییر و تحولات و در راستای این مسیر تکنولوژی جدیدی زاده شده است، ارزهای دیجیتال این تکنولوژی نوظهور بودند. روند رشد و گسترش ارزهای دیجیتال به حدی سریع بود، که قبل از آنکه قوانینی مدون برای این ارزها در نظر گرفته شود، جایگاه خود را در میان مردم و بازار سنتی پیدا کرد.

روند این ارزها بگونه ای بود که در 4 سال پیش یعنی سال 2017 همچون بمب ساعتی به انفجار رسید. این انفجار به حدی بود که سرمایه گذارانی که در دنیای ارزها به فعالیت مشغول بودند، توانایی مقابله و بی تفاوتی در مقابل این رشد انفجاری را نداشتند.

سود حاصله رمزارزها و بازار داغ آن به حدی بود که شرکت ها موسسات جهانی و اقتصادی و مالی بزرگ دنیا هم تلاش کردند تا رمز ارز پایه خود را منتشر کنند. باید اذعان داشت که حجم پول در گردش ارز فیات (پول رایج کشورها) با ارز دیجیتال در بازارهای جهانی بسیار متفاوت و ارزهای دیجیتال در این قیاس بسیار ناچیز محسوب می‌ شوند. اما سرعت رشد این ارزها هم از نظر حجم و هم از نظر تعداد بسیار چشمگیر است.

در انتهای سال 2017 که قریب بر 4 سال پیش می‌شود تعداد ارزهای دیجیتال به 2500 می رسید که تعداد کثیر و قابل توجهی از آنها به رسمیت شناخته نشدند و هیچگاه وارد گردونه اقتصاد نیز نشدند.

همین امر باعث شد که توجه کاربران و سرمایه گذاران اقتصادی به چگونگی ارزهای دیجیتال جلب شود و در این راستا بهترین راه تشخیص سرمایه گذاری مورد توجه و کشف قرار بگیرد.

 انتخاب بهترین ارز دیجیتال
انتخاب ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری

آشنایی با انواع رمز ارزها

برای بهره‌جویی و کسب سود از ارزهای دیجیتال باید آگاهی کافی در این زمینه داشته باشیم و اطلاعات و مهارت خود را در این زمینه ارتقا بخشیم.

از آنجایی که دنیای ارز دیجیتال بسیار گسترده است و ارزهای بسیاری در این حوزه وجود دارند. در دنیای ارزهای دیجیتال بالغ بر 1610 نوع ارز وجود دارد که هرکدام از این رمز ارزها دارای سطح ارزشی و امنیتی مختص به خود هستند. بایستی بررسی کرد که کدام رمز ارز بهترین و اطمینان بخش ترین راه برای سرمایه گذاری محسوب می‌شود.

در راستای انتخاب بهترین رمز ارز بر طبق گفته کارشناسان و فعالان در این حوزه، “بیت کوین” بهترین و مطمئن ترین رمز ارز است. بیت کوین گوی سبقت را از تمامی رقبا دزدیده و یکه تاز عرصه ارزهای دیجیتال است. کاربران زیادی مشغول به استخراج این رمز ارز برای سرمایه گذاری و یا استفاده در معاملات خود هستند.

در کنار این رمز ارز فوق العاده، رمز ارزهای دیگری نیز وجود دارند. که هر کدام آنها خصوصیت های مختص به خود را دارا و در راستای آن نیاز کاربران و فعالان این حوزه را رفع می‌کنند.

فاکتورهای مهم در سرمایه گذاری رمز ارزها

پس از خلق بیت کوین، رمز ارزهای دیگری هم پا به عرصه ارزهای دیجیتال گذاشتند. قطع به یقین تمام رمز ارزها، ارزش سرمایه گذاری ندارند. بنابراین نیاز هست از بین آنها بهترین را برگزینیم، که در ذیل به 9 فاکتور مهم در انتخاب این رمز ارزها اشاره و آنها را مورد بررسی قرار می دهیم.

1. بررسی (Whitepaper)


وایت پیپر یک چکیده‌ی کامل و معتبر از پروژه ی مطرح شده است و در این وایت پیپر راه حلی برای مشکل مطرح شده ارائه می کند. باید بدانیم علت استفاده از وایت پیپرها، کمک به افرادی است که نیاز دارند تا پروژه را درک کنند و درباره ی ورود یا عدم ورود به آن تصمیم اتخاذ کنند.

در وایت پیپرهای منتشر شده از ارزهای دیجیتال می توان: فلسفه ی وجودی رمز ارز، مزایا و معایب آن، نحوه ثبت و تایید تراکنشات و هر چیز مطرح شده را متوجه شد. حتماً قبل از انتخاب یک رمز ارز برای سرمایه گذاری وایت پیپر آن را مطالعه کنید.

2.  ارزش بازار (The value of bitcoin)

همانطور که مستحضر هستید با وارد شدن به بازار ارزهای دیجیتال و سرمایه گذاری در آن بخشی از سرمایه خود را به این بازار تزریق کرده اید. پس الزامی است قبل از اتخاد هر تصمیمی به این آگاهی که قبلاً چه میزان سرمایه برای مبادله، و یا خرید و فروش این رمز ارز وارد بازار شده دست یابید.

ارزش بازار رمز ارزها را می توان از سایت coin market cap مشاهده نمود.

باید بدانیم که ارزش بازار از قیمت حال حاضر رمز ارز مورد نظر در تعداد کل ارزهای دیجیتال در گردش به دست می آید. پس باید برای سرمایه گذاری بهتر، ارزهایی انتخاب کنیم که از مارکت کپ بالایی برخوردار هستند.

باید خاطر نشان شد که سرمایه گذاری در رمز ارزهای که مارکت کپ پایینی دارند ریسک محسوب شده و امکان به خطر افتادن سرمایه شما را افزایش می‌دهد.

3. حجم در گردش (Circulating volume)

یکی از مهمترین و تاثیرگذار‌ترین انتخاب رمز ارزها برای سرمایه گذاری حجم در گردش یا تعداد کل ارزهای موجود در بازار محسوب می‌شود. باید خاطر نشان شد که هرچه میزان حجم در گردش یک رمز ارز روبه افزایش باشد برای سرمایه گذاری مناسب تر است.

4. حداکثر عرضه (Total Supply)

باید بدانیم مقصود از حداکثر عرضه، میزان ارز مورد نظری که قرار است به بازار وارد شود.

به طور مثال: حداکثر عرضه‌ی بیت کوین ها 21 میلیون است و بر مبنای قوانین در نظر گرفته شده برای ماین کردن این رمز ارز تعداد بیت کوین ها توانایی بیشتر شدن از این مقدار را ندارند. تا حال حاضر چیزی بالغ بر 18 میلیون 600 هزار بیت کوین ماین شده است.

دانستن این موضوع که حداکثر عرضه یک رمز ارز چه مقدار است می تواند دید بهتری نسبت به آینده ی آن رمز ارز تحت اختیار شما قرار دهد.

5.حجم معاملات (Trading volumes)

آنچه اهمیت زیادی هم در بورس و هم در ارزهای دیجیتال دارد و همچنان عامل مشترکی بین این دو محسوب می شود، حجم معاملات است.

وقتی حجم معاملات یک رمز ارز صعودی می شود، نشانگر محبوبیت رمز ارز بین تریدرها است.

6. کیف پول ارز دیجیتال (Digital currency wallet)

مکان و محفظه ای جهت نگهداری رمز ارزها تحت عنوان کیف پول ارز دیجیتال تعبیه شده است. باید اذعان داشت همه ی کیف پول ها یک ارز دیجیتال خاص را پشتیبانی نمی‌کنند. پس بررسی کنید چه کیف پولی رمز ارز منتخب شما برای سرمایه گذاری را پشتیبانی می‌کند.

به طور مثال : کیف پول تراست و کوینومی، کیف پول نرم افزاری و لجر نانو اس یک کیف پول سخت افزاری برای ارزهای دیجیتال هستند.

کیف پول ارز دیجیتال
انتخاب ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری

7. طول عمر بیشتر و بالاتر

هرچه از ورود یک رمز ارز به بازار و طول عمر ارز بیشتر گذشته باشد، به عبارتی دیگر در این بازار قدیمی تر باشد، اعتماد به آن راحت‌تر خواهد بود و این قدمت ،نشانه اصالت و امنیت این ارز دیجیتال تلقی می‌شود.

به طور مثال: از زمان ورود بیت کوین به بازار ارز دیجیتال و عمر آن حدود 12 سال می گذرد و قیمت این رمز ارز از سال ورودش به بازار تا به حال رشدی بسیار چشمگیر و صعودی داشته است.

سرمایه گذاری توسط سرمایه گذاران بر روی رمز ارز بیت کوین به راحتی انجام می‌گیرد. زیرا بیت کوین یکی از بهترین رمز ارزها برای سرمایه گذاری محسوب می‌شود. البته می توان خاطر نشان شد که ارزهای تازه وارد به این بازار در صورت ازرشمند بودن، و همچنین دارا بودن تقاضا برای آن می تواند به مرور رشد کرده و افزایش قیمت پیدا کند و یک گزینه ی مناسب برای سرمایه گذاری محسوب شود.

8. میزان کاربردی بودن

با رشد بیت کوین و گسترده شدن فضای ارزهای دیجیتال رمز ارزهای مختلفی ایجاد و عرضه شدند که پس از گذشت اندک زمانی حتی نامی از آن‌ها وجود نداشت و کنار گذاشته شده اند.

برای ماندگار ماندن یک ارز در دنیای دیجیتال باید در یک قسمت خاص کاربردی و مفید تلقی شوند. همانند رمز ارز اتریوم که بسیاری از توکن ها بر بستر اتریوم ایجاد می شوند. باید بدانیم که ارزهای دیجیتال دارای کاربرد محدودی هستند. در انتخاب ارز مورد نظر خود این مورد را نیز لحاظ کنید.

9.میزان پذیرش و جهانی بودن

جهانی بودن یک رمز ارز در دنیای دیجیتال تضمین آن ارز است. ضمن آنکه توانایی ارسال به اقصی نقاط دنیا را دارد. رمز ارزهای جهانی نسبت به ارزهایی که دارای محدودیت جغرافیایی هستند، کاربرد بیشتری دارند. پس افراد بیشتری تمایل به سرمایه گذاری بر این ارزهای جهانی دارند، که این به نفع اشخاص سرمایه گذار است.

عوامل موثر در انتخاب ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری

در سرمایه گذاری عواملی در انتخاب بهترین ارز دیجیتال موثر است که برخی از آنها را در ذیل نام می بریم.

  • مدت زمانی که آن ارز به وجود آمده است
  • نوع برخورد توسعه دهندگان ارز دیجیتال با مشکلات پیشرو
  • ثبات قیمت رمز ارز در گذشته
  • پیشرفته بودن تکنولوژی ارز دیجیتال
  • بالا بودن میزان نقدینگی رمز ارز که دال بر مقبولیت آن است.
عوامل موثر در سرمایه گذاری ارز دیجیتال
انتخاب ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری

5 رمز ارز برتر برای سرمایه گذاری

درسال جاری یعنی سال 2021، پنج ارز دیجیتال برتر برای سرمایه گذاری شناخته شدند که برآن شدیم توضیحات مبسوطی در راستای این ارزها به شما ارائه دهیم.

بیت کوین :

بیت کوین (Bitcoin) با نماد BTC اولین و معتبرترین رمز ارز جهان است و در حال حاضر بیش از 41 درصد سهم بازار رمز ارزها مختص به بیت کوین است. این رمز ارز که جزو بهترین ارزهای دیجیتالی است، باید همیشه بخشی از سبد ارزهای دیجیتالی و سرمایه گذاری شما مختص به آن باشد.

با وجود هزاران آلت کوین در حال حضر هنوز بیت کوین صاحب 41% سهم کل بازار دیجیتال است و به طور کلی محال است این رتبه را ارزی دیگر به رباید. اما باید خاطر نشان شد این رمز ارز یکی از پرنوسان ترین ارزها هم شناخته می‌شود که می تواند سرمایه شما ارتقاء یا تنزل بخشد.

پس برای انتخاب بیت کوین قدرت ریسک خود را افزایش دهید. این رمز ارز با هدف جایگزین شدن سیستم مالی متمرکز کشورها به وجود آمده است.

اتریوم :

اتریوم (Ethereum) با نماد ETH پس از بیت کوین سکوی بعدی ارزهای دیجیتال است که دومین ارز جهان محسوب می شود. این ارز با فراهم آوری امکانات در به وجود آوری قراردادهای هوشمند و برنامه های غیر متمرکز توانست کاربران زیادی را به خود مجذوب کند.

این ارز یکی از بهترین رمز ارزهای آینده دار برای سرمایه گذاری محسوب می‌شود. اتریوم بعد از بیت کوین از جهت نقدینگی در رتبه دوم قرار دارد. آینده ی اتریوم بسیار درخشان است.

تیم توسعه دهنده این رمز ارز دست از تلاش برای توسعه ی این ارز دیجیتال برنداشته و ایده های جالبی برای این رمز ارز پیش رو دارند که این روند باعث ثبات قیمت اتریوم و افزایش ارزش آن در آینده ی نه چندان دور می‌شود.

لایت کوین :

لایت کوین (Litecoin) با نماد LTC با هدف ایجاد سرعت بخشیدن به تراکنشات کاربران به جود آمد. و باید بدانیم که تغییرات حاصله از ارزش بیت کوین تاثیری مستقیم بر لایت کوین دارد.

لایت کوین در سال 2011 پا به عرصه و بازار دیجیتال نهاد. در آن هنگام لایت کوین مدعی بود که سرعت تراکنش های آن 4 برابر سریع تر از بیت کوین است ولی افسوس که نتوانست این موفقیت را تکرار کند. لایت کوین اولین ارز دیجیتالی شد که در Lightning Network یک تراکنش انجام داد، که این تراکنش به کمک شبکه‌ی مذکور در کمتر از یک ثانیه به سرانجام رسید.

این شبکه با هدف سرعت بخشیدن به تراکنشات رمز ارزها پدید آمد. همبستگی لایت کوین با بیت کوین هواره باعث ایجاد نوسانات شدید در این رمز ارز شده است.

بایننس کوین :

رمز ارز بایننس کوین (Binance Coin) با نماد BNB ارز دیجیتال اختصاصی صرافی بایننس است. برای کم کردن کارمزد صرافی می توان از این رمز ارز بهره جست.

بایننس کوین یکی از بهترین رمز ارزهای برای تنوع سبد خرید دارندگان ارزهای اصلی است. ارزش این کوین را تقاضای کاربران تعیین می‌کند. بایننس کوین کاربردهای زیادی دارد، حتی می توان از بایننس در همه پروژه های Binance Smart Chain نیز بهره مند شد.

همین اوامر باعث شده تا بایننس کوین یکی از نقدینگی های ارزهای دیجیتال در حال حاضر بازار تلقی شود که در طول چند ماه اخیر روند چشمگیری داشته است، اما کارشناسان قیمت بالاتری در انتهای سال برای این رمز ارز متصور می‌شوند.

کاردانو :

کاردانو  (Cardano) با نماد ADA با استفاده از روش اثبات سهام برای تایید تراکنشات می تواند یکی از دلایل محبوبیت این رمز ارز باشد.

این رمز ارز خلاف رمز ارزهای دیگر به محیط زیست آسیب نمی‌زند. این ارز دیجیتال از آلت کوین هایی محسوب می شود که از الگوریتم Proof of Stake برای تایید تراکنش ها استفاده می کند. بدین معنا که همانند بیت کوین نیاز به سخت افزارهای قوی و مصرف بالای انرژی ندارد تا تراکنش ها را تایید کند و دوست دار محیط زیست است باعث محبوبیت بین سرمایه گذاران شد.

در حال حاضر کاردانو در رتبه پنجم با ارزش ترین ارزهای دنیای دیجیتال قرار دارد و آینده روشنی پیش رو دارد. این رمز ارز می تواند جایگزینی به صرفه از نظر انرژی برای دو رمز ارز اتریوم و بیت کوین باشد.

کاردانو قرار است از جریان یک آپدیت بزرگ قراردادهای هوشمند هم پشتیبانی کند که ارزش این توکن را این حرکت به مراتب بالاتر خواهد برد.

در این راستا پنج ارز دیگر نیز وجود دارند که به ترتیب نام می بریم :

  • استلار
  • پولکادات
  • دوج کوین
  • ریپل
  • یونی سواپ
رمز ارزهای برتر
انتخاب ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری

اقدامات مهم در سرمایه گذاری

یک سری اقدامات در سرمایه گذاری حائز اهمیت است که در ذیل به 5 مورد آن اشاره می‌کنیم.

1. ثبت نام و احراز هویت در یک صرافی معتبر در حوزه ی ارز دیجیتال

2. ورود و خروج به بازار در بازده زمانی مناسب

3. داشتن سبد سرمایه‌گذاری متنوع و مدیریت بهینه آن

4. داشتن اطلاعات و آگاهی کافی از شت کوین ها

5. توجه کردن به نوسانات بازار

در نهایت لازم به ذکر است که شما به کمک سرویس توکن باز می توانید بهترین صرافی ارز دیجیتال پیدا کنید و اقدام به سرمایه گذاری در بازار های ارزهای دیجیتال کنید.

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.