ارز دیجیتال و انواع آن

ارز دیجیتال و انواع آن

در رابطه با ارز دیجیتال و انواع آن چه می دانید؟ آیا میدانید ارز دیجیتالی چیست و در چه خصوصی از آن استفاده می شود؟اگر کمی از وقت خود را به ما اختصاص دهید و در وب سایت توکن باز با ما همراه باشید، می توانید با ارز دیجیتال و انواع آن آشنا شوید.

در مکان های عمومی یکی از بحث هایی که معمولا بین مردم در این روز ها صورت می گیرد، بحث های مربوط به بازار ارز دیجیتال و سرمایه گذاری در آن است.

با این وجود شاید تا کنون با واژه ارز دیجیتال، بیت کوین و … برخورد کرده باشید و در رابطه با آن چیز هایی را شنیده باشید، اما شناخت کافی و لازمی از این موضوع نداشته باشید.

ارز دیجیتال و انواع آن

ارز دیجیتال چیست؟

ارز دیجیتال، ارز دیجیتالی و یا کریپتو کارنسی یک نوع پول دیجیتالی است که هیچ ماهیت فیزیکی ندارد و بر اساس علم رمز نگاری ایجاد شده است. پول الکترونیکی نام دیگری برای ارز دیجیتال است که این پول ها دارای ماهیت غیر متمرکزی هستند و از سیستم بلاک چین برای انجام  امور خود استفاده می کنند.

کریپتو کارنسی ها که هیچ ماهیت فیزیکی ندارند، به این شکل هستند که به صورت مستقیم و بدون هیچ گونه واسطه ای امکان تبادل شدن بین افراد مختلف را دارند و برای ارسال انها در محیط مجازی به یکدیگر هیچ نیازی به داشتن حساب بانکی نیست.

انواع ارز دیجیتال چیست؟

به صورت کلی ارز های دیجیتالی به غیر از بیت کوین را می توان به دو دسته تقسیم کرد که این دو دسته عبارتند از: آلت کوین ها و توکن ها.

آلت کوین ها:

آلت کوین ها که به آن ها کوین نیز گفته می شود، بلاک چین مخصوص به خودشان را دارند و بخشی از آنها از کدهای اولیه بیت کوین ساخته شده اند و به اصطلاح به آنها فورکی از بیت کوین نیز گفته می شود.

به عبارت دیگر کوین ها با استفاده از انجام ویرایش های جزئی بر روی متغیر هایی مانند: سکه، الگوریتم استخراج و زمان ایجاد بلاک ها و … از بیت کوین به دست می ایند.

اما برخی از کوین ها مانند: اتریوم، ریپل و ویوز به گونه ای هستند که شبکه خود را بدون استفاده از کد های بیت کوین ساخته می شوند و از آنها برای کاربرد های بیشتری به جز پول دیجیتالی استفاده می شود.

توکن ها:

همان طور که گفته شد، توکن ها دسته ای دیگر از پول های دیجیتالی هستند که در بستر یک پلتفرم مانند: اتریوم، ویوز و ایاس ساخته می شوند، به گونه ای که هیچ بلاک چین جداگانه ای ندارند و برای انجام شدن تراکنش های خود از قدرت بلاک چین اصلی استفاده می نمایند.

به عبارت دیگر می توان گفت که توکن ها در طی عرضه اولیه سکه و یا ico ها در ازای تامین کردن سرمایه جمعی اعطا می گردند.

این گروه از ارز های دیجیتالی دارای کاربرد مخصوص به خود هستند و نمی توان آنها را به عنوان یک ارز در نظر گرفت. توکن ها به خودی خود به دو دسته تقسیم می شوند که عبارتند از:

  • توکن های اوراق بهادار
  • توکن های کاربردی

برخی از انواع مشهور ارز های دیجیتالی:

ارز های دیجیتال و یا همان پول های الکترونیکی انواع مختلفی دارند که برخی از مشهور ترین انواع آن را می توان از قبیل زیر معرفی کرد:

بیت کوین:

بیت کوین از مشهور ترین و قدیمی ترین انواع ارز های دیجیتالی است که از ابتدا در معرض توجه قرار داشته است و از اختراع این ارز دیجیتالی تا کنون بیش از ده سال می گذرد اما با این وجود تاکنون بیت کوین ها جایگاه اول را داشته اند.

اتریوم:

از اتریوم می توان برای ساخت توکن ها استفاده کرد که ایده اتریوم ها برای اولین بار در سال 2013 مطرح شد و عرضه اولیه آن در سال 2014 راه اندازی شد.

ریپل:

ریپل پلتفرمی برای انجام دادن تراکنش های آسان است و این پلتفرم در سال 2012 برای اولین بار مطرح شد. ریپل ها از پول های رایج در شبکه خود پشتیبانی می کنند.

لایت کوین:

لایت کوین ها با هدف پرداخت سریع تر و ایجاد تغییراتی بر روی کد های بیت کوین طراحی شده اند و از آنها به عنوان نقره دیجیتال نیز یاد می شود. لایت کوین ها به صورت کلی یکی از قدیمی ترین آلت کوین ها هستند.

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.