سرمایه گذاری در رمز ارزها

Foto Naslovnica 476  1

سرمایه گذاری در رمز ارزها جزو لایفنک سرمایه گذاری های مردم در این روزها به شمار می رود. بسیاری برای آینده ی خود رمز ارزهای معتبر را خریداری میکنند و با قصد نگهداری دراز مدت آنها را به چشم سرمایه ی آینده می بینند.

در این بین همواره اینکه کدام رمز ارز باید خریداری شود و اینکه کدام سود بیشتری می رساند دغدغه و چالش اصلی برای مردم به شمار می رود. لذا در این مقاله قصد داریم تا رمز ارزهای مفید برای سرمایه گذاری های آینده را به شما معرفی کنیم، با ما همراه باشید.

مفاهیم کلی:

سرمایه گذاری در رمز ارزها

رمز ارز


رمز ارزها دارای ذات و ماهیت فیزیکی همانند ارزهای رایج کشوری (فیات) نیستند. رمز ارزها کدهای برنامه نویسی برمبنای معادلات بسیار پیچیده ی ریاضی می باشد.
باید این نکته را بدانیم که تمامی ارزهای دیجیتال، رمزگذاری محسوب نمی شوند. باید دانست عبارت کریپتوکارنسی، اشاره مستقیم به ارزهای رمزگذاری شده دارد.
حال آنکه بعضی از رمز ارزها مانند پی پال امکان دارد تحت سلطه ی یک نهاد دولتی معینی باشند؛ اما این نکته هم باید خاطر نشان شد که اکثریت ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز بوده و تحت سیطره ی هیچ شخص یا ارگانی نیستند.

کدام رمز ارزها معتبرهستند؟

میتوان چندین ملاک را مد نظر قرار داد که یکی از آنها لیست شدن رمز ارز مورد نظر شما در صرافی های معتبر دنیا مانند بایننس می باشد. به عبارتی دیگر چون صرافی بایننس یک صرافی معتبر محسوب می شود برای همین، رمزارزهایی که درآن قابل معامله هستند نیز معتبر شمرده می شوند.

اما این امر به تنهایی ملاک کافی برای سنجش اعتبار رمزارز نیست، برای اعتبار یک رمز ارز باید به سایت Coinmarketcap.com رفته و از جزییات کوین یا توکن مدنظر اطمینان حاصل کرد و در آخر اگر در صرافی های معتبر کشور که در سایت توکن باز لیست شده اند، وجود داشت پس می توان با احتمال قریب به یقین گفت رمز ارز مورد نظر معتبر دانست.

استخراج یا ماینینگ ارزهای دیجیتال


ارزهای دیجیتال زنجیره ای از کدهای برنامه نویسی و کامپیوتری هستند که با حل و محاسبه معادلات دشوار و پیچیده خلق می شوند. اشخاصی که با این مسائل در دنیای رمز ارزها آشناییت دارند با بهره جویی از پردازنده های پیشرفته سخت افزاری قادر به خلق و تولید این ارزها هستند.

زمانی که شخصی با استفاده از پردازنده های سخت افزاری اقدام به خلق رمز ارز کند به آن شخص ماینر و به عمل مورد انجامش، ماینینگ یا استخراج ارز دیجیتال گفته می شود.

نحوه نگهداری رمز ارزها


باید بدانیم که نحوه ی نگهداری این رمز ارزها همانند ارزهای فیات نیازمند یکه محفظه ای تحت عنوان کیف پول است. اما همانطور که ارزهای دیجیتال قابلیت ملموس بودن را ندارند، کیف پول ارزهای دیجیتال هم به مانند کیف پول های رایج موجود و سنتی در بازار قابلیت ملموس بودن را ندارد و به صورت نرم افزاری یا سخت افزاری می باشند.
این کیف پول ها عموماً دارای دو کلید خصوصی و عمومی هستند. کلید عمومی آن عملکردی به مانند شماره حساب و کلید خصوصی کاربردی همانند رمز های اول و دوم کارت بانکی دارند.
باید این نکته را افزود که افشای رمز خصوصی یا فراموشی این کلید باعث از دست رفتن دارایی خواهد شد. ضمن آنکه امکان بازگشت یا لغو انتقال این رمز ارزها وجود نخواهد داشت. به طور مثال: اگر ارزی را اشتباهاً به کیف پول دیگری انتقال دهید امکان لغو یا بازگشت تراکنش وجود ندارد.

کسب سود


کسب سود در حوزه دیجیتال به دو روش صورت می گیرد. راه اول پروسه ماینینگ و استخراج است که نیازمند مهارت بالا در مسائل فنی و داشتن امکانات و سرمایه اولیه است. راه دوم خرید و فروش این رمز ارزها و بهره جویی از نوسان قیمت آن ها است.

کاربرد ارزهای دیجیتال


ارزهای دیجیتال رمز نگاری شده به مانند ارزهای فیات، قادرند ابزار مبادله باشند به شرطی که به پذیرش عموم کاربران و جامعه برسند. یکی از خصوصیت این رمز ارزها انجام معاملات مستقیم و بدون هزینه و در کوتاه ترین زمان است.

انتخاب بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری

تنوع و تعداد بالای رمز ارزها برای سرمایه‌گذاری در بازار، معمولاً سرمایه گذاران تازه وارد را در انتخاب به سردرگمی می‌کشاند. بدین منظور سرمایه گذاری در رمز ارزها باید با پارامترهایی همچون میزان مارکت کپ، حجم در گردش، تعداد کل ارزهای دیجیتال ارایه شده، شبکه ی بلاک چین، White Paper رمز ارز و به طور کلی مفاهیم پایه‌ای در این حوزه آشنایی و تسلط کامل داشته باشند. در اولین قدم سرمایه گذاران باید میزان مارکت کپ (Market Cap) هر رمز ارز را در نظر بگیرند.

مارکت کپ یک رمز ارز که حاصل ضرب قیمت ارز مورد نظر در تعداد حجم در گردش آن در بازار است، به عبارتی دیگر مارکت کپ کل ارزشی که آن ارز در بازار دارد را نشان می‌دهد. همه ی رمز ارزها بر اساس عدد مارکت کپ بازار رده بندی می‌شوند.

بهتر است که سرمایه گذاران با سرمایه کم بر روی رمز ارزها و کوین‌های با رتبه بندی پایین‌تر سرمایه‌گذاری کنند تا در احتمال پامپ قیمتی آنها سهیم باشند ولی سرمایه گذارانی که به دنبال سرمایه‌گذاری امن‌تر و کم ریسک تر هستند بهتر است سراغ رمز ارزهای با رتبه بندی بهتر بروند که بخوبی خود را پیشتر اثبات کرده اند.

انتخاب بهترین ارز دیجیتال

البته باید عنوان داشت که رمزارزهایی با رتبه بندی بهتر متعاقباً حجم بازار بیشتری دارند و به همان نسبت نیز ریسک کمتری دارند، ممکن است درصد رشد ارزشی پایین‌تری را نسبت به رمز ارزهای جدید و با حجم بازار کمتر، تجربه کنند.

حجم در گردش یا تعداد رمز ارز

حجم در گردش یا تعداد ارز ارایه شده در بازار، مولفه ی دیگری است که ارزش در گردش و سهم آن ارزهای دیجیتال را در بازار را نشان می‌دهد. عاملی که هر چه بیشتر باشد، ارزدیجیتال مربوطه را به گزینه بهتری برای سرمایه‌گذاری تبدیل می‌کنند.

حداکثر عرضه یا تعداد کل رمز ارز عرضه شده به معنای تعداد کل رمزارزی است که قرار است در نهایت وارد شبکه شود و بر اساس الگوریتم تولید آن ارز دیجیتال، هیچگاه امکان ندارد که بیشتر از آن مقدار مقرر در شبکه وجود داشته باشد. مشخص بودن حداکثر عرضه به سرمایه گذاران این اجازه را می‌دهد تا چشم انداز بهتری از وضعیت هر ارز دیجیتال در آینده داشته باشند.

معمولاً ارزی که حداکثر عرضه مشخصی ندارد مورد توجه افراد و سرمایه گذاران قرار نمی‌گیرد و با نزدیک شدن به میزان حداکثری عرضه یک ارز یا کوین، قیمت آن به مراتب بالاتر می رود.

بلاک چین به عنوان قلب هر رمز ارز، کارکرد فنی یک سیستم از جمله الگوریتم، امنیت، تایم ساخته شدن بلاک‌ها و… را مشخص می‌کند.

چه ارزهایی برای سرمایه گذاری مناسب هستند؟

سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال برای بلند مدت همواره مطلوب تلقی میشود اما باید توجه داشت که دقیقاً چه ارزهایی را برای چه مدتی و به چه هدفی خریداری و نگهداری میکنید؟ در مجموع و با در نظر گرفتن همه این موارد ارزهای زیر پیشنهاد می شود که بیشتر بر روی آنها دقت کرده و آنها را زیر نظر داشته باشید تا برای سرمایه گذاری به بهترین گزینه برسید.

ارزهای دیجیتال

اما قبل از معرفی ارزها باید عنوان داشت موارد بسیاری باید لحاظ شود تا معیارها منطقی و درست بحساب بیایند، اما پیشتر به یاد داشته باشید که بهترین فرد برای انتخاب ارز دیجیتال مطلوب جهت سرمایه گذاری در رمز ارزها، شما و درایت شماست.

بیت کوین :


بیت کوین اولین و موفق ترین رمز ارز بر پایه بلاک چین است که تحت عنوان پادشاه رمز ارزها یاد می شود. هنوز پس از گذشت چندین سال از خلق این رمز ارز، هویت اصلی سازنده ی آن که با نام ساتوشی ناکاموتو خود را معرفی کرده، نامعلوم است.
بیشترین درصد قبضه ی بازار تحت اختیار بیت کوین است که چیزی بالغ بر 51 درصد بازار ارزهای دیجیتال است. باید این نکته را خاطر نشان شد که قیمت بیت کوین بر بسیاری از رمز ارزها تاثیر بسزایی دارد به طوری که با نوسان قیمتی این رمز ارز دیگر ارزهای دیجیتال هم دچار تغییرات و نوسان خواهند شد.

در عین حال نمیتوان سبدی از ارزهای دیجیتال بدون پادشاه آن را متصور بود، با وجود قیمت در حال حاضر بسیار بالای آن همواره بیت کوین نشان داده بهترین و مطمئن ترین گزینه با ریسک کم و سود مناسب بین ارزهای دیجیتال دیگر است. پس هر چقدر هم کم، حتما بخش و یا گوشه ای از سبد خود را به بیت کوین اختصاص دهید.

بیت کوین

اتریوم :

رمز ارز دوم دنیا و به نوعی وزیر ارزهای دیجیتال، اتریوم، همچنان با اختلاف محبوب‌ترین پلتفرم برای اجرای قراردادهای هوشمند و برنامه‌های غیرمتمرکز است.

با توجه به روزافزون شدن قراردادهای هوشمند و غیر متمرکز در حوزه بلاکچین و میزبانان دیگر این حوزه مانند پولکادات، ترون و ایاس و … میتوانیم با جرات اتریوم را انتخاب نماییم.

اتریوم کم ریسک ترین گزینه بین سایرین محسوب میشود و 80 درصد توکن های بازار بر روی شبکه ی اتریوم منتقل میشوند که این امر بخودی خود قدرت بالای این شبکه را نشان میدهد که البته با افزایش کارمزد این شبکه به مرور توکن ها در حال جابجایی هستند. اما با این وجود مقبولیت اتریوم برای هیچ کس پوشیده نیست.

اتریوم

بایننس کوین :

این جایگاه میتوانست در اختیار خیلی از رمز ارزهای دیگر باشد ولی بایننس کوین بخوبی خود را به رده سوم کشانده تا در این جایگاه مدعی اهداف بالاتر قیمتی باشد.

در سال 2020 اوج شکوفایی بایننس کوین اتفاق افتاده و رشد قیمتی بسیار زیادی را تجربه کرد و در زمان نگارش این مقاله بایننس کوین رقم 557 دلار به ازای هر واحد را تجربه کرده است.

صرافی بایننس بزرگترین صرافی حال حاضر جهان است و مدام فاصله خود را با رقبای دیگر خود بیشتر می‌کند. این شرکت خدمات خود را در حوزه‌های دیگر از جمله استخر استخراج، استخر سهام‌گذاری، پرداخت‌ها، کیف پول و … گسترش داده است و حالا دیگر نه تنها در میان صرافی‌ها بلکه در تمام این صنعت یک شرکت غول‌پیکر محسوب می‌شود.

بایننس کوین

ریپل :

ارز ریپل پس از کش و قوس های فراوان با کمیسیون بورس آمریکا(SEC) و باخت در دادگاه ها و محاکم قضایی روزگار بدی را تجربه کرد. اما به سرعت توانست اوضاع را بهبود بخشد و به رتبه چهارم بازگردد، اکنون قیمت این ارز در حدود 1.3$ می باشد و برای آینده میتوان روزگار بهتری را برای این ارز متصور شد.

ریپل

سایر ارزها

در این بخش اگر بخواهیم سبدی داشته باشیم ترکیبی از ارزهای دیگر باید ترون، کاردانو، استلار، پولکادات و … را نیز داشته باشیم و در این بین میتوان به ارز دوج کوین نیز اشاره کرد که به شکل عجیب و غریبی و بدون پشتوانه خاصی توانسته به صورت شگفت آوری رشد کند و خود را به جایگاه بالایی در مارکت ارزهای دیجیتال برساند.

شاید کمتر کسی میتوانست همچین رشدی را برای دوج کوین را پیش بینی کند اما تجربه نشان داده دوج کوین ارز قابل اعتمادی نیست و همانطورکه صعود می کند، نزول نیز می کند.

در کل پس از بررسی های زیادی باید اذعان داشت ارزهایی که در بازار رمز ارزها وجود دارند بسیار زیادند و باید با دقت انتخاب شوند تا بتوانند سود مناسبی برای شما فراهم آورند. لذا از خرید ارزهای بدون پشتوانه و بدون مطالعه جدا خودداری کرده و از خریدهای احساسی دوری کنید.

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.