Auto-GPT چیست؟ با جدیدترین رقیب Chat-GPT آشنا شوید

Auto-GPT چیست؟ با جدیدترین رقیب Chat-GPT آشنا شوید

ربات Chat-GPT اگرچه شگفت‌انگیز اما خالی از ایراد نیست و جهان در انتظار معرفی رباتی هوشمندتر، بهتر و کاربردی‌تر نسبت به این ربات است. Auto-GPT همان ربات است و امکانات بیشتری نسبت به Chat-GPT دارد. می‌توان از این ربات در صنایع سنگین یا فعالیت‌های روزمره استفاده کرد. اما Auto-GPT چیست؟ و چه کاربردهایی دارد؟ امروز در بلاگ توکن باز قصد داریم تا به معرفی این ربات بپردازیم. با ما همراه باشید.

تبلیغات: اگر به دنبال یک صرافی ارز دیجیتال امن که با امکانات گسترده هستید پیشنهاد می‌کنیم از صرافی بیت پین دیدن کنید.

Auto-GPT چیست؟

Auto-GPT یک ابزار هوش مصنوعی متن باز منحصربه‌فرد است که از قدرت مدل‌های GPT-3.5 و GPT-4 برای تولید متن‌هایی شبیه به دست نوشته انسان و انجام وظایف مختلف استفاده می‌کند. این هوش مصنوعی با کمک GPT-3.5 و GPT-4 با نرم‌افزارها و خدمات آنلاین تعامل کرده و کاربرد فراوانی دارد. ترنسفورمر این ربات (GPT) از الگوریتم‌های یادگیری عمیق برای تولید متون شبیه نوشته‌های انسان‌ بر اساس ورودی داده شده استفاده می‌کند.

اتو جی پی تی
ربات Auto-GPT از ترنسفورماتورهای GPT-3.5 و GPT-4 استفاده می‌کند

اتو جی‌ پی‌ تی قادر است تا با ایجاد پاسخ‌هایی شبیه به انسان و بدون نیاز به دستورالعمل‌های خاص (پرامپت)، اقدامات مختلفی انجام دهد. این سیستم از یادگیری بدون نظارت برای درک الگوهای اساسی در زبان برای تولید متون منسجم استفاده می‌کند.

به‌عنوان مثال این ربات قادر است تا در اینترنت جست‌وجو کرده و دستورالعمل‌های جذابی برای پخت غذاهای جدید تولید کند. علاوه‌بر این، Auto-GPT یک برنامه بسیار سازگار با موارد استفاده گسترده ازجمله تولید محتوا و برنامه‌نویسی پیچیده است.

ظرفیت Auto-GPT برای تولید پرامپت‌ وظایف مختلف و توانایی آن در ارتباط با برنامه‌ها، نرم‌افزارها و سرویس‌های آنلاین آن را از دیگر ربات‌های هوش مصنوعی متمایز می‌کند. به‌طور خلاصه، اتوجی‌پی‌تی یک دستیار همه‌کاره است که شما را ناامید نکرده و هرکاری که بخواهید انجام می‌دهد.

اتو جی‌پی‌تی نمونه‌ی بارزی از پیشرفت هوش مصنوعی در ساده‌سازی عملیات‌های پیچیده و افزایش بهره‌وری در بخش‌های مختلف است.

Auto-GPT چگونه کار می‌کند؟

Auto-GPT یک ابزار هوش مصنوعی یادگیری بدون نظارت است که از مدل‌های برنامه‌نویسی OpenAI یعنی GPT-4 و GPT-3 استفاده کرده و برای انجام کارهایی همچون تولید محتوا مناسب است. این ربات قادر است تا بدون پرامپت (دستورالعمل) فرایند یادگیری را انجام داده و خود را تقویت کند چرا که از تکنیک‌های یادگیری ماشینی بدون نظارت استفاده می‌کند.

نحوه کار Auto-GPT
نحوه کار Auto-GPT؛ منبع: CoinTelegraph

برای یادگیری، حجم عظیمی از داده‌های متنی به سیستم وارد شده و از آنها برای پاسخ‌گویی استفاده می‌شود. به‌عنوان مثال، یک متن اولیه را به‌عنوان ورودی به ربات می‌دهید، سپس ربات آن را بر اساس الگوها و ساختارهایی که از قبل یاد گرفته تحلیل کرده و پاسخ را تولید می‌کند.

اتو جی پی تی از API شرکت OpenAI کمک گرفته و این API آن را قادر می‌سازد تا از GPT-4 و GPT-3.5 استفاده کند. API این شرکت طیف وسیعی از مدل‌ها با سطوح مختلف پیچیدگی و قابلیت‌های مناسب برای انواع وظایف و تسک‌ها را ارائه می‌کند؛ می‌توان از این مدل‌ها برای هرکاری ازجمله آهنگسازی، نویسندگی و … استفاده کرد.

چرا اتو جی پی تی مهم است؟

پس از پاسخ به سوال Auto-GPT چیست، به اهمیت آن می‌پردازیم. توانایی اتو جی‌پی‌تی برای تولید متون شبیه به انسان کاربرد گسترده‌ای دارد و می‌توان از آن برای بهبود خدمات مشتری، اتوماسیون محتوا و تعاملات ارگانیک بین انسان و ماشین استفاده کرد.

شناسایی بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال در ایران

Auto-GPT برای تولید متون شبیه به انسان از فناوری پردازش زبان طبیعی (NLP) استفاده کرده و همین فناوری، عامل تمایز آن نسبت به دیگر ربات‌های هوش مصنوعی است.

به بیان دیگر، این ربات به‌عنوان واسطه‌ای در بهبود ارتباط انسان و ماشین عمل کرده و تعاملاتی ظریف‌تر و ارگانیک‌تر دارد. با پیشرفت مداوم فناوری هوش مصنوعی، انتظار می‌رود که Auto-GPT به ابزاری ارزشمند برای کسب‌وکارها و موسسات مختلف در انجام فعالیت‌های روزمره و مهم تبدیل شود.

Auto-GPT نشان‌دهنده یک گام مهم رو به جلو در توسعه هوش مصنوعی مولد است که توانایی ماشین‌ها برای تولید خروجی‌های خلاقانه و مهم را نشان می‌دهد.

این ربات به بهره‌گیری از فناوری NPL، یادگیری ماشینی و یادگیری عمیق به یک نقطه عطف مهم در تکامل فناوری هوش مصنوعی تبدیل شده و نشان‌دهنده‌ی قدرت ماشین‌ها در جایگزین شدن با انسان‌ها در مشاغل مختلف است. احتمالا در آینده، ماشین‌ها با تکنولوژی‌های پیچیده‌تر تاثیر بیشتری بر جوامع و اقتصاد آنها داشته باشند.

مزایای Auto-GPT چیست؟ بررسی امکانات اتو جی پی تی

Auto-GPT از امکانات مهمی مثل قابلیت اتصال به اینترنت برای سرچ کردن، مدیریت حافظه بلندمدت و کوتاه‌مدت، تولید متون پیچیده با استفاده از GPT-4، اتصال به وب‌سایت‌ها و سرویس‌ها، ذخیره و خلاصه‌سازی داده برخوردار است. برخی از مهم‌ترین امکانات این ربات به شرح زیر هستند.

اتصال به اینترنت برای جست‌وجو و جمع‌آوری اطلاعات

اتو جی‌پی‌تی قادر است تا برای سرچ کردن اطلاعات و جمع‌آوری داده‌ها و ارائه تسک‌ها با کیفیت‌ بالاتر به اینترنت وصل شود. بدین ترتیب این ربات اطلاعات به‌روزتری در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

مدیریت حافظه بلندمدت و کوتاه‌مدت

AutoGPT مکالمات قبلی را به‌خاطر سپرده و از آنها برای ارائه پاسخ‌های بهتر استفاده می‌کند. همچنین این ربات قادر است تا حافظه کوتاه‌مدت (قابلیت ذخیره و یادآوری موقت اطلاعات برای دستورهای فعلی یا آتی) خود را مدیریت کرده که برای پیگیری فعالیت‌ها و وظایف فرعی کاربرد دارد.

تولید متن با استفاده از نمونه‌های GPT-4

AutoGPT متن را با استفاده از نمونه‌های GPT-4 تولید کرده و در نتیجه قادر است تا پاسخ‌هایی پیچیده‌تر و دقیق‌تر نسبت به دیگر ربات‌های هوش مصنوعی ارائه کند.

دسترسی به پلتفرم‌ها و وبسا‌یت‌های محبوب

اتوجی‌پی‌تی می‌تواند به وب‌سایت و پلتفرم‌های محبوب متصل شده تا دستورهایی مثل ارسال ایمیل، رزرو قرار و ارسال پست در شبکه‌های اجتماعی را به‌طور خودکار انجام دهد.

مقایسه ویژگی‌ های صرافی های ایرانی در توکن باز

ذخیره و خلاصه‌سازی داده

AutoGPT قادر است تا فایل‌ها را با استفاده از GPT-3.5 ذخیره و خلاصه کرده و به کاربران کمک می‌کند تا داده‌های خود را به‌طور کارآمد سازماندهی و مدیریت کنند.

امکان توسعه با افزونه‌ها

Auto-GPT از افزونه‌ها برای ارائه ویژگی‌های جدید و افزایش قابلیت‌ها استفاده کرده تا خود را ارتقا دهد. به بیان دیگر این ربات با نیازهای شما سازگار شده و قدرتمندتر از قبل به دستور‌های شما پاسخ دهد.

نحوه نصب Auto-GPT به چه صورت است؟

نحوه راه‌اندازی این ربات از درک سوال Auto-GPT چیست کمی سخت‌تر است. برای نصب Auto-GPT باید از مراحلی مثل راه‌اندازی محیط‌های موردنیاز، شبیه‌سازی مخزن، ایجاد و پیکربندی فایلِ «env.» و اجرای آن با Docker گذر کنید.

 • برای نصب این برنامه دستورالعمل‌های زیر را به‌ترتیب اجرا کنید.
 • یکی از محیط‌های موردنیاز برنامه ازجمله Docker، Python 3.10 یا جدیدتر یا VSCode devcontainer را نصب کنید.
 • با استفاده از Git، مخزن را کلون کنید و آخرین نسخه‌ی پایدار را از اینجا دانلود کنید.
 • به دایرکتوری که مخزن را در آن دانلود کرده‌اید مراجعه کنید.
 • فایلی با نام .env.template را در پوشه اصلی Auto-GPT پیدا کنید.
 • یک کپی از این فایل ایجاد کرده و با حذف پسوند قالب آن را به .env تبدیل کنید. سپس این فایل را در یک ویرایشگر متن باز کنید.
 • کلید OpenAI API مخصوص خود را بدون هیچ‌گونه تغییر در خطی که OPENAI_API_KEY=. قرار دارد وارد کنید.
 • هر کلید یا APIای که به‌دنبال استفاده از آن هستید را وارد کنید. برای فعال کردن و تنظیم کردن هرگونه تغییری، پیشوند # را حذف کنید.
 • فایل .env را ذخیره کرده و ببندید. دستورالعمل‌های بیشتر برای اجرای Auto-GPT را با Docker یا Docker-less دنبال کنید.
 • برای اجرای Auto-GPT با Docker می‌توانید از این دستور استفاده کنید:

docker-compose build auto-gpt, docker-compose run –rm auto-gpt.

 • همچنین می‌توانید اتو جی پی تیِ داکر لس را با اجرای ./run.sh در سیستم‌عامل‌های لینکوس و مک یا .\\run.bat در ترمینال ویندوز اجرا کنید.

آیا استفاده از Auto-GPT رایگان است؟

خیر. استفاده از این ربات و قیمت‌گذاری آن با واحدی به نام توکن انجام می‌شود. هر توکن معادل 4 کاراکتر (حروف) یا 0.75 کلمه است. هر 100 توکن قیمتی معادل 0.002 دلار داشته و کاربران می‌توانند با استفاده از API شرکت OpenAI هزینه خود را مدیریت کنند.

Auto-GPT و Chat-GPT چه تفاوتی دارند؟

Auto-GPT ابزاری برای اجرای خودکار مکالماتی شبیه به انسان و ارائه پاسخ‌های ساختاریافته‌تر برای اهداف پیچیده‌تر و بدون نیاز به دخالت انسانی است. از آن سو ChatGPT یک ربات چت است که پاسخ‌های انسان‌گونه را بنا به درخواست‌های مختلف تولید می‌کند. Chat-GPT برای فعالیت به پرامپت و دستورالعمل‌ها نیاز داشته اما اتوجی‌پی‌تی نیازی به آنها ندارد. همچنین AutoGPT پاسخ‌های دقیق‌تری نسبت به رقیب خود ارائه می‌کند.

Auto-GPT Vs. Chat-GPT
AutoGPT پاسخ‌های ساختاریافته‌تری نسبت به چت جی پی تی فراهم می‌کند

ChatGPT و Auto-GPT ابزارهای هوش مصنوعی هستند که قادر به انجام دستورهایی مثل پاسخ دادن به سوالات، ارائه اطلاعات، تولید متن و … بوده و روزبه‌روز پیشرفته‌تر از قبل می‌شوند.

سخن پایانی

آینده ترنسفورماتورهای GPT همچون Auto-GPT در شکل‌دهی به هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی امیدوارکننده و اساسی به‌نظر می‌رسد. روزبه‌روز میزان کاربرد این برنامه‌ها برای انجام دستورهای مختلف بیشتر شده و در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. نظر شما همراهان توکن باز چیست؟ آیا از این ربات‌ها در مشاغل خود استفاده می‌کنید؟ منتظر خواندین نظرات ارزشمند شما هستیم. از اینکه تا پایان مقاله‌ی Auto-GPT چیست همراه ما بودید سپاسگزاریم.

منبع: CoinTelegraph

سوالات متداول

 • ربات Auto-GPT چه امکاناتی دارد؟

این ربات از امکاناتی همچون اتصال به اینترنت برای جست‌وجو و جمع‌آوری اطلاعات، مدیریت حافظه بلندمدت و کوتاه‌مدت، تولید متن با استفاده از نمونه‌های GPT-4، دسترسی به پلتفرم‌ها، ذخیره و خلاصه‌سازی داده و امکان توسعه با افزونه‌ها برخوردار است.

 • آیا AutoGPT رایگان است؟

خیر. استفاده از این ربات رایگان نیست و میزان استفاده از آن با واحدی به نام توکن سنجیده می‌شود که قیمت ناچیزی دارد.

1 دیدگاه روشن Auto-GPT چیست؟ با جدیدترین رقیب Chat-GPT آشنا شوید

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.