قدم بعدی بیت‌کوین؛ داده‌ها نشانگر ریزش تا 22هزار دلار

علت کاهش قیمت بیت کوین امروز چیست؟

احتمال اصلاح قیمت بیت کوین تا 22000 دلار رو به افزایش است، زیرا بازار مشتقات BTC از روند نزولی خبر می‌دهند.

نمودار قیمت بیت کوین تردید اندکی باقی می‌گذارد که احساسات سرمایه‌گذاران، نسبت به زمان پیروزی حقوقی پرسروصدای گری‌اسکیل در برابر کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده در 29 اوت (7 شهریور) و با به تعویق انداختن درخواست‌های متعدد ETF اسپات بیت‌کوین توسط SEC، بدتر شده است.سؤال اصلی این است که آیا چشم‌انداز ETF می‌تواند بر ریسک‌های رو به رشد غلبه کند یا خیر.

هیجان ETF اسپات بیت کوین در حال فروکش است

کل رالی 19 درصدی که پس از ثبت اولیه ETF توسط بلک راک اتفاق افتاده بود، تا 18 اوت (27 مرداد)، با ریزش قیمت بیت‌کوین به 26000 دلار به طور کامل پس گرفته شد.

پس از آن، تلاش ناموفقی برای بازپس‌گیری حمایت 28000 دلاری صورت گرفت زیرا سرمایه‌گذاران احتمال تأیید ETF را پس از اخبار مثبت مربوط به درخواست تراست بیت کوین گری‌اسکیل بالا در نظر گرفته بودند.

نمودار روزانه قیمت BTC/USD
نمودار روزانه قیمت BTC/USD

احساسات منفی در بازار ارز دیجیتال

روحیه سرمایه‌گذاران ارز دیجیتال تضعیف شد زیرا شاخص S&P 500 در ۱ سپتامبر با ۴۵۱۵ واحد بسته شد که تنها ۶.۳٪ از بالاترین سطح تاریخی آن در ژانویه ۲۰۲۲ (دی 1400) فاصله داشت. حتی طلا که از میانه مه (اردیبهشت) نتوانسته است از سطح ۲۰۰۰ دلار عبور کند، ۶.۵٪ از بالاترین قیمت تاریخی خود فاصله دارد. اما در حالی که تنها ۷ ماه مانده تا هاوینگ بیت‌کوین در ۲۰۲۴، احساس عمومی سرمایه‌گذاران آن، قطعاً از انتظارات مثبت‌تر فاصله دارد.

احتمال اتهامات کیفری بایننس در آمریکا

برخی از تحلیلگران عملکرد ضعیف بیت کوین را به اقدامات نظارتی در جریان علیه دو صرافی پیشرو، بایننس و کوینبیس، نسبت می‌دهند. علاوه بر این، چندین منبع ادعا می‌کنند که احتمال دارد وزارت دادگستری ایالات متحده (DOJ) بایننس را در تحقیقاتی کیفری متهم کند. این ادعاها بر پایه اتهامات پولشویی و نقض احتمالی تحریم‌ها در ارتباط با دارایی‌های روسی استوار است.

دارایی‌های فدرال رزرو کاهش یافته است

علاوه بر این، کل دارایی‌های فدرال رزرو ایالات متحده به 8.12 تریلیون دلار کاهش یافته است، در حالی که این رقم در مارس 2023 (اسفند 1401) به اوج 8.73 تریلیون دلار رسیده بود. این نشان می‌دهد که مقامات پولی مشغول تخلیه نقدینگی از بازارها هستند که به ضرر تز حفاظت از تورم بیت کوین است.

مشتقات بیت‌کوین نشان‌دهنده کاهش تقاضا از سوی خریداران است

قراردادهای آتی ماهانه بیت‌کوین معمولاً با نرخی اندک بالاتر از بازارهای نقدی معامله می‌شوند که نشان‌دهنده این است که فروشندگان برای به تعویق انداختن تسویه، پول بیشتری می‌خواهند. در نتیجه، قراردادهای آتی بیت‌کوین در بازارهای سالم باید با نرخ پریمیوم سالانه ۵ تا ۱۰٪ معامله شوند – شرایطی که به آن contango می‌گویند که منحصر به بازارهای رمزارز نیست.

نرخ پریمیوم سالانه قراردادهای آتی یک‌ماهه بیت‌کوین. منبع: Laevitas
نرخ پریمیوم سالانه قراردادهای آتی یک‌ماهه بیت‌کوین. منبع: Laevitas

نرخ پریمیوم فعلی ۳.۵٪ قراردادهای آتی بیت‌کوین (نرخ پایه) در پایین‌ترین سطح از اواسط ژوئن (تیر) قرار دارد، یعنی پیش از ثبت درخواست بلک‌راک برای یک صندوق ETF اسپات. این شاخص کاهش تقاضا از سوی خریداران اهرمی که از قراردادهای مشتقه استفاده می‌کنند را منعکس می‌کند.همچنین تریدرها باید بازارهای اختیار معامله را تحلیل کنند تا درک کنند آیا اصلاح اخیر باعث شده است سرمایه‌گذاران خوش‌بینی کمتری داشته باشند یا خیر. شکاف 25% دلتا نشانه‌ای گویاست که میزهای آربیتراژ و بازارسازها بیش از حد برای محافظت از سود یا زیان بالا می‌روند.

به طور خلاصه، اگر تریدرها افت قیمت بیت‌کوین را پیش‌بینی کنند، شاخص شکاف بیش از 7٪ افزایش می‌یابد و دوره‌های هایپ بازار تمایل به شکاف منفی 7٪ دارند.

شکاف 25% دلتا اختیار معامله 30 روزه بیت‌کوین. منبع: Laevitas
شکاف 25% دلتا اختیار معامله 30 روزه بیت‌کوین. منبع: Laevitas

همان‌طور که در بالا نشان داده شده است، شکاف 25% دلتا اختیار معامله اخیراً وارد قلمرو خرسی شده است، به طوری که اختیار فروش (put) در 4 سپتامبر با نرخ پریمیوم 9٪ نسبت به اختیار خرید (call) مشابه معامله می‌شود.

داده‌ها نشانگر ریزش بیت‌کوین تا 22000

داده‌های مشتقه بیت‌کوین نشان می‌دهد که مومنتوم خرسی در حال قوی‌تر شدن است، به ویژه از آن‌جا که تصویب یک ETF اسپات با توجه به نگرانی‌های SEC در مورد فقدان اقداماتی برای جلوگیری از معامله قابل توجهی که در صرافی‌های خارج از کشور مبتنی بر استیبل کوین‌ها صورت می‌گیرد، به احتمال زیاد تا سال 2024 به تعویق می‌افتد.

در عین حال، عدم اطمینان در محیط نظارتی به نفع خرس‌ها است، زیرا هیچ راهی برای رد کردن ترس، عدم اطمینان و تردید در مورد اقدامات بالقوه DOJ یا دعاوی حقوقی در جریان علیه صرافی‌ها توسط SEC وجود ندارد.

در نهایت، سناریو بازگشت به 22000 دلار – سطحی که آخرین بار هنگامی که نرخ پریمیوم آتی بیت‌کوین 3.5٪ بود دیده شد – با توجه به ناتوانی اخیر در حفظ مومنتوم قیمت مثبت علی‌رغم احتمال افزایش تصویب ETF اسپات بیت‌کوین، از بیشترین احتمال برخوردار است.

منبع: Cointelegraph

پرسش و پاسخ

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.