چرا قیمت بیت‌کوین صعودی شد؟

بازار صعودی

قیمت بیت‌کوین روز گذشته بالا رفته و 5 درصد افزایش یافته است. کندل صعودی و تند رو به بالا موجب شد قیمت به بالاترین سطح دو هفته اخیر یعنی بیش از 28000 دلار برسد. این اتفاق پس از آن رخ داد که قاضی دادگاه تجدیدنظر ایالات متحده، نئومی رائو، در پرونده صندوق گری اسکیل بیتکوین (GBTC) علیه کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) به نفع GBTC رأی داد.

تقویت علاقه موسسات و نهادها به بیت‌کوین

این تصمیم، علاقه اخیر شرکت‌های بزرگ به بیت‌کوین را که از سوی شرکت‌هایی مانند بلک‌راک و فیدلیتی اینوستمنتس نشان داده شده، تقویت می‌کند. هر دوی این شرکت‌ها قرار است در تاریخ 2 سپتامبر (11 شهریور) پاسخ‌هایی در مورد مجوز صندوق‌های قابل معامله در بورس مبتنی بر اسپات بیت‌کوین (ETF) خود دریافت کنند.

نمودار روزانه قیمت BTC/USD
نمودار روزانه قیمت BTC/USD

تایید ETF اسپات بیت‌کوین

پس از آنکه رائو دستور SEC مبنی بر رد صندوق ETF نقدینگی GBTC به دلیل نگرانی‌های “کلاهبرداری” را لغو کرد، قیمت بیت‌کوین در تاریخ 29 اوت (7 شهریور) رالی خود را آغاز کرد. این تصمیم پس از آن اتخاذ شد که شرکت مذکور SEC را به دادگاه تجدیدنظر کشاند تا در تاریخ 30 ژوئن 2022 (7 مرداد 1401)، برای ثبات در آینده بیتکوین دلائل خود را ارائه کند. در حالی که دستور کمیسیون اوراق بهادار ETF اسپات را تأیید نمی‌کرد، رائو حکم داد:

مطابق با نظر دادگاه، درخواست تجدید نظر Grayscale پذیرفته شود و دستور کمیسیون لغو گردد.

درخواست‌های مجوز ETF بیت‌کوین به SEC ادامه دارد

با وجود متقاضیان متعدد – از جمله بلک‌راک، فیدلیتی، ARK کتی وود و 21شرز که سه بار درخواست مجوز داده است، تاکنون، SEC از تأیید ETF اسپات بیت‌کوین خودداری کرده است.بلک‌راک با بیش از 8.5 تریلیون دلار دارایی تحت مدیریت، بزرگ‌ترین شرکت مدیریت دارایی جهان است. بر اساس درخواست ارائه شده به SEC این شرکت برای نگهداری BTC از کوین‌بیس استفاده خواهد کرد از ماه سپتامبر، SEC میزبان تعدادی تصمیم در مورد ETFها است تا آنها را تأیید، رد یا به تأخیر بیندازد.

جدول ETF های بیت‌کوین. منبع: Bloomberg
جدول ETF های بیت‌کوین. منبع: Bloomberg

سیگنال مثبت در بازار

همزمان با افزایش قیمت بیت‌کوین در 29 اوت (7 شهریور)، عرضه BTC در صرافی‌ها در حال کاهش به پایین‌ترین سطح از ژانویه (دی) 2018 است.

نمودار موجودی کل بیت‌کوین‌های صرافی‌ها. منبع: Glassnode
نمودار موجودی کل بیت‌کوین‌های صرافی‌ها. منبع: Glassnode

بازار خروج کوین‌ها از صرافی‌های رمزارز را یک سیگنال مثبت می‌داند، با توجه به اینکه معمولاً تریدرها هنگامی BTC خود را از صرافی خارج می‌کنند که می‌خواهند آن را بلندمدت در کیف‌پول شخصی خود نگه دارند.جالب است بدانیم داده‌های آن‌چین نشان می‌دهد که صرافی‌ها از 18 مه 2023 (28 اردیبهشت 1402) شروع به تخلیه بیت‌کوین کرده‌اند. به عبارت دیگر، بخش‌های بزرگی از سرمایه‌گذاران بیت‌کوین، حتی در میان روند طولانی بازار نزولی سال 2023 در حال آماده شدن  برای رالی قیمت BTC هستند.

لیکوئید شدن‌ها، قیمت بیت‌کوین را بالاتر هم می‌برد

با ادامه خروج بیت‌کوین از صرافی‌ها، مارجین تسویه‌حساب‌ها کوچک‌تر می‌شود که باعث نوسان می‌گردد. تنها در 24 ساعت گذشته، بیش از 46.5 میلیون دلار پوزیشن‌های شورت (فروش) بیت‌کوین لیکوئید شده‌اند و بیش از 100 میلیون دلار شورت در کل بازار رمزارزها لیکوئید شده است.

نقشه لیکوئیدهای بیت‌کوین. منبع: Coinglass
نقشه لیکوئیدهای بیت‌کوین. منبع: Coinglass

علی‌رغم ضرر تریدرهای شورت، 48% بازار آتی همچنان نسبت به قیمت بیت‌کوین شورت است. با این نسبت بالای باقی‌مانده شورت، فرصت بالقوه‌ای برای شورت اسکویز وجود دارد که می‌تواند منجر به افزایش قیمت بیشتر بیت‌کوین شود.

نمودار نرخ پوزیشن‌های لانگ (خرید) به شورت (فروش). منبع:  Coinglass
نمودار نرخ پوزیشن‌های لانگ (خرید) به شورت (فروش). منبع:  Coinglass

بازار همچنان در ترس است

در حالی که قیمت بیت‌کوین پس از حکم گری‌اسکیل و لیکوئيد شدن پوزیشن‌‌های فروش، اندکی مومنتوم مثبتی در کوتاه‌مدت نشان می‌دهد، شاخص ترس و طمع بیت‌کوین نشان می‌دهد که بازار همچنان در حالت ترس به سر می‌برد و نسبت به ماه قبل بیش از 13 امتیاز کاهش یافته است.

شاخص ترس و طمع. منبع: Alternative
شاخص ترس و طمع. منبع: Alternative

منبع: Cointelegraph

پرسش و پاسخ

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.