عرضه ایردراپ zkSync؛ این ارز دیجیتال به چه کسانی تعلق گرفته؟

zksync

شرکت Matter Labs، شرکت توسعه‌دهنده اصلی شبکه لایه دوم ZKsync Era، به طور رسمی معیارهای توزیع برای ایردراپ مورد انتظار توکن ZK را اعلام کرده است.بر اساس برنامه‌ای که سه‌شنبه منتشر شد، 17.5٪ از کل عرضه 21 میلیارد توکن ZK از “هفته آینده” به کاربران ایردراپ خواهد شد.

میزان ایردراپ zkSync چقدر است؟

مانند سایر شبکه‌های لایه دوم، ZKsync Era خود را به عنوان یک راه سریع و ارزان برای ارسال تراکنش‌ها بر روی اتریوم معرفی می‌کند. به گفته Matter Labs، ایردراپ توکن ZK “بزرگترین توزیع توکن‌ها به کاربران در میان لایه دوم‌های اصلی” خواهد بود، و نزدیک به 3.7 میلیارد توکن به کاربران اختصاص خواهد یافت.

قیمت‌های پری‌مارکت در صرافی ارز دیجیتال  Aevo، ارزش توکن ZK را در حال حاضر ۰.۶۶ دلار تعیین کرده است، ارزش کاملاً رقیق شده (FDV) ایردراپ را بالای ۲.۵ میلیارد دلار قرار می‌دهد، که تقریباً سه برابر ارزش کل قفل شده (TVL) فعلی ZKsync Era با ۸۱۵ میلیون دلار است.

چه تعداد توکن ایرداراپ خواهد شد؟

بر اساس برنامه توزیع، ۸۹٪ از ایردراپ به کاربران ZKsync اختصاص خواهد یافت، گروهی که شامل هر کسی می‌شود که در ZKsync تراکنش داشته و به یک سطح معین از فعالیت رسیده است. باقی ۱۱٪ به سمت مشارکت‌کنندگان در اکوسیستم خواهد رفت.

ایردراپ zkSync به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

نحوه توزیع و فیلتر ایردراپ zksync مورد انتقاد بسیاری از کاربران قرار گرفته است. به طوری که با توییت‌های اعتراضی در توییتر با هشتگ zkscam# خشم خود را از این موضوع بروز دادند. با این‌حال کسانی که تا قبل از ۲۴ مارس یکی از کارهای زیر را انجام داده‌اند شامل این ایردراپ هستند. هرچند که بسیاری از کاربران ادعا کرده‌اند علی‌رغم انجام این تسک‌ها هیچ توکنی به آن‌ها تعلق داده نشده است.

  • تعامل با ۱۰ اسمارت کانترکت
  • واریز نقدینگی به پروتکل‌های DeFi
  • ۵ تراکنش توسط paymaster
  • ترید ۱۰ توکن ERC20
  • نگهداری از NFT Omnibus
  • دونیت در گیتکوین در شبکه Lite
  • تراکنش در ۳ ماه مختلف در شبکه Lite

شما می‌توانید از طریق لینک https://claim.zknation.io/ آدرس والت خود را مورد بررسی قرار دهید.

حواشی توکن ZK

اخبار ایردراپ در حالی منتشر می‌شود که Matter Labs همچنان از سوی همتایان لایه دوم خود به دلیل تصمیم برای ثبت علامت تجاری اصطلاح “ZK”، که مخفف “رمزنگاری دانش صفر” است و فناوری اصلی پشت ZKsync و بسیاری از پروژه‌های بلاک‌چین دیگر می‌باشد، با واکنش منفی مواجه است. پس از انتقادهای جامعه کریپتو، Matter Labs درخواست علامت تجاری خود را که اصلاً به منظور محافظت از کاربرانش در برابر پروژه‌ها و توکن‌های با نام مشابه دنبال کرده بود، پس گرفت.

شرکت Matter Labs اعلام کرد که مقدار توکن‌هایی که هر آدرس می‌تواند دریافت کند، به ۱۰۰,۰۰۰ توکن محدود خواهد شد. در بیانیه‌ای Matter Labs نوشت: “با محدود کردن نهنگ‌ها، ایردراپ ZK به طور عادلانه اعضای جامعه را که به روش‌های مختلف به ZKsync کمک می‌کنند، پاداش می‌دهد.” (نهنگ‌ها در اصطلاح کریپتو به معامله‌گران بزرگ اطلاق می‌شود.)

تیم همچنین اعلام کرد که کارکنان Matter Labs ۱۶.۱٪ از توکن‌های ZK را دریافت خواهند کرد و سرمایه‌گذاران Matter Labs ۱۷.۲٪. این توکن‌ها به مدت یک سال قفل خواهند بود و سپس در طول سه سال بعدی آزاد خواهند شد.

باقی‌مانده عرضه توکن به “مجمع توکن” جدید ZKsync (۲۹.۳٪) به عنوان بخشی از برنامه‌های جدید حاکمیتی که دوشنبه گذشته اعلام شد، و ابتکارات مختلف اکوسیستم (۱۹.۹٪) اختصاص خواهد یافت.

شرکت Matter Labs در بیانیه‌ای که با CoinDesk به اشتراک گذاشته شده، نوشت: “اختصاص تعداد بیشتری توکن در ایردراپ نسبت به تیم Matter Labs و سرمایه‌گذاران، بیش از یک تصمیم نمادین برای جامعه است. هنگامی که سیستم حکمرانی ZKsync در هفته‌های آینده راه‌اندازی شود، جامعه بزرگترین عرضه توکن‌های نقد را برای هدایت به‌روزرسانی‌های پروتکل حکمرانی خواهد داشت.”

سیاست‌های ایردراپ

این ایردراپ پس از مجموعه‌ای از ایردراپ‌های دیگر، مانند StarkNet و EigenLayer، انجام می‌شود که باعث خشم برخی از کاربران شد که انتظار داشتند تخصیص بیشتری از توکن‌ها دریافت کنند. در مورد EigenLayer، به‌ویژه، برخی کاربران با تصمیم تیم مبنی بر ممنوعیت صریح کلیم ایردراپ برای کاربران ایالات متحده و فهرست بلندی از کشورهای دیگر مخالفت کردند.

الکس گلوچوفسکی، مدیرعامل Matter Labs، در مصاحبه‌ای با CoinDesk گفت: “ما در طراحی ایردراپ فکر زیادی کرده‌ایم. بدون توجه به کاری که انجام می‌دهید، برخی افراد ناامید خواهند شد، اما ما به ایردراپ‌های دیگر نگاه کرده‌ایم.”

از جمله “ارکان کلیدی” که تیم گلوچوفسکی برای اطلاع‌رسانی به برنامه توزیع خود استفاده کرده‌اند، “اولویت دادن به جامعه” به عنوان “شماره یک” بود. مدیرعامل Matter Labs گفت که “برخی حوزه‌های قضایی به دلیل تحریم‌ها یا عدم پذیرش، متأسفانه برای پروژه‌های کریپتو که ایردراپ انجام می‌دهند، مستثنی شده‌اند، بنابراین ما باید به قوانین احترام بگذاریم و مطابق آنها عمل کنیم.” وی مشخص نکرد که چه کشورهایی مجاز به کلیم توکن‌ها هستند و نگفت که ZKsync از چه روش‌هایی برای اجرای محدودیت‌های منطقه‌ای استفاده خواهد کرد.

جنجال ZK

خبر معیارهای ایردراپ پس از آن منتشر شد که شرکت Matter Labs به دلیل درخواست‌های خود برای ثبت علامت تجاری اصطلاح “ZK” با رقبا، یعنی Polygon و Starkware، دچار مشکل شد. با توجه به اینکه فناوری ZK و اصطلاح ZK توسط بسیاری از تیم‌ها در اکوسیستم اتریوم استفاده می‌شود، ثبت این علامت تجاری به عنوان تلاشی از سوی Matter Labs برای تصاحب مالکیت یک “منفعت عمومی” تلقی شد.

الکس گلوچوفسکی در مصاحبه‌ای با CoinDesk این هفته به شکل قاطعانه‌ای پاسخ داد. او گفت: “افرادی که ما را متهم کرده‌اند، علامت تجاری ‘STARK’ را ثبت کرده‌اند.” گلوچوفسکی به نظر می‌رسید که به Starkware اشاره می‌کرد. (یک “STARK” نوعی اثبات دانش صفر است که توسط الی بن‌ساسون، یکی از بنیان‌گذاران Starkware، ایجاد شده اما اکنون در میان تیم‌های لایه دوم اتریوم فراگیر شده است.)

“منظورم این است که درباره چه چیزی صحبت می‌کنیم؟ همه برای محصولاتشان، توکن‌هایشان، برای هر چیزی علامت تجاری ثبت کرده‌اند,”

با این حال، گلوچوفسکی افزود که آن‌ها به حرف‌های جامعه گوش داده و تصمیم به پس گرفتن درخواست علامت تجاری خود گرفتند. او به CoinDesk گفت: “ما نمی‌خواستیم حتی کوچکترین رفتاری کنیم به نظر برسد که در حال تلاش برای دستکاری سیستم به نفع خودمان هستیم.”

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.