تصویب ETF اسپات بیت کوین پس از یک ماجراجویی ۱۰ ساله!

etf بیت کوین

بیش از یک دهه پس از ارسال اولین درخواست، صنعت ارز دیجیتال شاهد تایید اولین صندوق قابل معامله در بورس (ETF) بیت کوین تحت نظارت توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار در ایالات متحده بود.

اولین درخواست ETF بیت کوین چه زمانی ثبت شد؟

تایید ETF بیت کوین یک نقطه عطف تاریخی برای رمزارزها بود، اما مسیر آن هموار نبود. همه چیز از تاریخ 1 ژوئیه 2013 (11 خرداد 1392) شروع شد، زمانی که بنیانگذاران Gemini، کامرون و تایلر وینکلووس اولین درخواست برای یک ETF بیت کوین اسپات در ایالات متحده را ارائه دادند. با این حال، با وجود تلاش‌های دوقلوها و رفت و برگشت با SEC، نهاد نهایتاً در سال 2017 درخواست را رد کرد. این تصمیم باعث شد تا تحلیلگران مالی و رسانه‌ای اعلام کنند که بیت کوین هنوز آماده پذیرش عمومی نیست.در همان سال، صندوق بیت کوین Grayscale (GBTC) به عنوان یک تراست عمومی برای سرمایه‌گذاران معتبر شروع به کار کرد و در سال 2015 از سوی انجمن نظارتی صنعت مالی (FINRA) مجوز معامله عمومی دریافت کرد. در حالی که این یک ETF نبود، در نهایت اولین صندوق بیت کوین عمومی معامله شده در ایالات متحده شد و در نهایت به یک ETF بر پایه اسپات تبدیل شد.

پس از تصمیم رد SEC، دوقلوهای وینکلووس تلاش دومی برای دریافت تاییدیه ETF اسپات بیت کوین انجام دادند، اما باز هم در سال 2018، پس از آنکه این نهاد طبیعت عمدتاً غیرنظام‌مند بیت کوین را مد نظر قرار داد؛ توسط SEC رد شد.

اولین بار در کجا ETF اسپات بیت کوین تایید شد؟

طی سال‌ها، بسیاری از افراد تعجب می‌کردند که آیا هرگز برای یک ETF اسپات بیت کوین تاییدیه‌ای صادر خواهد شد، تا اینکه کانادا یک روز پیش‌قدم شد. بر اساس گفته‌های تحلیلگر ETF بلومبرگ، اریک بالچوناس، در سال 2021، فیدلیتی کانادا یک ETF بیت کوین اسپات راه‌اندازی کرد، که در آن زمان بزرگترین مدیر دارایی با یک ETF بیت کوین بود.

شکایت Grayscale از کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا

در سال 2022، SEC بیشتر درخواست‌ها برای ETF اسپات بیت کوین از مدیران موسسات از جمله SkyBridge، فیدلیتی، Bitwise و Grayscale را رد کرد. در پاسخ، Grayscale Investments پس از رد شدن درخواست خود برای تبدیل GBTC به یک ETF بر پایه اسپات، شکایتی علیه SEC آغاز کرد.

در سال 2023، مدیران دارایی BlackRock و ARK Invest به رقابت برای جایگاه در عرصه ETF بیت کوینپیوستند و امیدها را برای تصویب نهایی این وسیله جدید سرمایه‌گذاری بیت کوین تقویت کردند. در تاریخ 29 اوت 2023 (۷ شهریور 1402)، Grayscale وقتی قاضی دادگاه تجدید نظر Circuit، نئومی رائو، دستور داد که SEC درخواست بازنگری Grayscale را بپذیرد، یک پیروزی را ثبت کرد. در حالی که این حکم تضمینی برای لیست شدن نهایی یک ETF بیت کوین Grayscale نبود، اما جامعه را امیدوار کرد که یک ETF اسپات بیت کوین در راه است.

در دسامبر 2023 (آذر 1402)، بحث‌های زیادی بین SEC و متقاضیان ETF انجام شد. تا ابتدای ژانویه 2024، صادرکنندگان ETF مدارک مورد نیاز برای درخواست‌های ETF بیت کوین خود را نهایی کرده و منتظر پاسخ SEC بودند.

هک حساب توییتر SEC یک رو پیش از اعلام خبر

در تاریخ 9 ژانویه (19 دی)، حساب رسمی X (توییتر) SEC پستی منتشر کرد که اعلام می‌کرد کمیسیون درخواست‌های ETF بیت کوین اسپات را تایید کرده است. با این حال، رئیس SEC، گری گنسلر، تقریباً بلافاصله این اعلامیه را رد کرد و گفت که حساب X SEC مورد نفوذ قرار گرفته و توضیح داد که SEC هنوز تاییدیه لیست شدن و معامله ETF‌ها را صادر نکرده است.

و در نهایت تصویب ETF اسپات بیت کوین توسط SEC

در تاریخ 10 ژانویه (20 دی)، بورس Cboe BZX در نامه‌هایی که با SEC تنظیم شده بود، اعلام کرد که پیشنهادات ETF بیت کوین از ARK 21Shares، Invesco Galaxy، Fidelity، VanEck، WisdomTree و Franklin Templeton تایید شده‌اند. در حالی که تاییدیه کامل SEC هنوز در انتظار بود، نامه Cboe حدس و گمان‌هایی را برانگیخت که SEC ممکن است همزمان چندین پیشنهاد از مدیران دارایی را تایید کند.

در همان روز، SEC در نهایت درخواست‌های 19b-4 از مدیران دارایی ARK 21Shares، Invesco Galaxy، VanEck، WisdomTree، Fidelity، Valkyrie، BlackRock، Grayscale، Bitwise، Hashdex و Franklin Templeton را تایید کرد. این امر راه را برای اولین محصول ETF بیت کوین تحت نظارت در ایالات متحده هموار کرد. این امکان را به سرمایه‌گذاران می‌دهد تا بدون نگهداری دارایی در کیف پول‌های رمزارزی، به طور مستقیم در معرض بیت کوین قرار گیرند.

در تاریخ 11 ژانویه، اولین ETF بیت کوین نقدی با حجم 2 میلیون دلار سهام در بازار پیش از باز شدن و با دستاوردهای دو رقمی در بورس نزدک معامله شد.

منبع: Cointelegraph

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.