تحلیل بیت کوین؛ آیا زمان مناسبی برای خرید BTC است؟ (۲۹ خرداد)

تحلیل بیت کوین

ارزش کل بازار رمز ارزها بر اساس داده‌های کوین‌گکو ۲ درصد کاهش یافته و به ۲.۴۸ تریلیون دلار رسیده است. این چشم‌انداز نزولی نشان‌دهنده موج فروش است که همچنان به سبدهای سرمایه‌گذاران خرده‌ آسیب می‌رساند و تنها ناامیدی به جا می‌گذارد.قیمت بیت‌کوین در محدوده منفی ۶۵,۵۱۰ دلار و بالاتر از سطح حمایت ۶۵,۰۰۰ دلار قرار دارد. به دلیل وضعیت نامشخص بازار رمز ارزها، هنوز زود است که بگوییم آیا بیت‌کوین از این سطح بازیابی خواهد کرد یا به ۶۴,۰۰۰ دلار و شاید ۶۰,۰۰۰ دلار بازخواهد گشت.

شاخص ترس و طمع بیت‌کوین در سطح بالا قرار دارد

امید برای یک حرکت صعودی فوری پس از چرخه نصف شدن پاداش ماینینگ بیت‌کوین در سال ۲۰۲۴ به تدریج در حال از بین رفتن است و این وضعیت با ضررهای گسترده و سرمایه‌گذاران خسته همراه است. جهش هفته گذشته به ۷۰,۰۰۰ دلار به طور مختصر چشم‌انداز بیت‌کوین و آلت‌کوین‌ها را تغییر داد، اما نشست FOMC و موضع تهاجمی فدرال رزرو در مورد کاهش نرخ بهره، بیشتر از خوش‌بینی، بدبینی را به همراه داشت.

در ۷ روز گذشته، قیمت بیت‌کوین ۲.۵ درصد کاهش یافته است که به کاهش ۴.۵ درصدی در دو هفته اخیر اضافه می‌شود. منطقه ۶۵,۰۰۰ دلار به نظر می‌رسد که قوی‌ترین حمایت کوتاه‌مدت باشد.

دفاع از این سطح می‌تواند چشم‌انداز صعودی در بازار را برای باقی‌مانده هفته تقویت کند که با افزایش خوش‌بینی برای یک جهش به ۷۰,۰۰۰ دلار همراه است.

با وجود کمبود شور و شوق، شاخص ترس و طمع رمز ارزها به‌طور محکم در ۷۴ قرار دارد که نشان‌دهنده مراحل اولیه طمع است. به عبارت دیگر، سرمایه‌گذاران هنوز بیت‌کوین را به عنوان یک دارایی مناسب برای خرید در سطح کنونی در نظر می‌گیرند.

شاخص ترس و طمع. منبع: alternative.me
شاخص ترس و طمع. منبع: alternative.me

با توجه به شاخص طمع، احتیاط توصیه می‌شود. سرمایه‌گذارانی که بیت‌کوین را در سطوح قیمتی پایین‌تر خریداری کرده‌اند ممکن است به نفع خرید در افت قیمت آلت‌کوین‌ها، دارایی‌های خود را فروخته و این اقدام می‌تواند به برخی آلت‌کوین‌ها، به ویژه اتریوم که به سمت معاملات ETF اسپات حرکت می‌کند، کمک کند، اما بازگشت بیت‌کوین به بالای ۷۰,۰۰۰ دلار را مختل می‌کند.

تحلیلی از پژوهشگران کریپتوکوانت نشان داد که بیت‌کوین هنوز تأثیر سرمایه‌گذاران خرده‌ را تجربه نکرده است زیرا آن‌ها هنوز وارد روند صعودی نشده‌اند. اغلب سرمایه‌گذاران خرده زمانی وارد بازار می‌شوند که اوج خوش‌بینی در حال شکل‌گیری است. با این حال، با نوسان بیت‌کوین زیر ۷۰,۰۰۰ دلار و حمایت در ۶۵,۰۰۰ دلار، احتمالاً دارندگان بلندمدت از قیمت حمایت می‌کنند. کریپتوکوانت اظهار داشت:

“این ساختار نشان می‌دهد که هنوز به اوج خوش‌بینی این چرخه نرسیده‌ایم. غالب بودن دارندگان بلندمدت در بازار پایه‌ای محکم‌تر برای حمایت از قیمت ایجاد می‌کند.”

تحلیل قیمت بیت‌کوین: آیا زمان خرید است؟

بیت‌کوین در یک الگوی نزولی قرار دارد که به بازگشت احتمالی در کوتاه‌مدت اشاره دارد. با این حال، برای تأیید چنین حرکتی، حمایت در ۶۵,۰۰۰ دلار باید حفظ شود.

نمودار ۴ ساعته قیمت BTC/USD
نمودار ۴ ساعته قیمت BTC/USD

شاخص قدرت نسبی (RSI) بیشتر به سمت منطقه فروش گرایش دارد و در سطح ۴۰ قرار دارد. اگر RSI به کاهش خود ادامه دهد، معامله‌گران ممکن است بیت‌کوین را به فروش برسانند و این امر فشار بیشتری بر حمایت ۶۵,۰۰۰ دلار وارد می‌کند. اگر موج فروش ادامه یابد، بیت‌کوین مجبور خواهد شد برای یافتن نقدینگی بیشتر به سطوح پایین‌تر مانند ۶۳,۰۰۰ دلار و ۶۰,۰۰۰ دلار مراجعه کند.

دو الگوی  مرگ در همان نمودار چهار ساعته نشان می‌دهند که فروشندگان حداقل در حال حاضر دست بالا را دارند. بنابراین، گاوهای بازار (خریداران) وظیفه دشواری در پیش دارند تا فروشندگان را شکست دهند و روند صعودی را اصلاح کنند.

الگوی وج نزولی تا زمانی که قیمت بیت‌کوین خط مقاومت روند بالایی را بشکند، تأیید نخواهد شد. پس از شکست، معامله‌گران تمرکز خود را بر افزایش سفارشات خرید برای دستیابی به سود تا سطح ۷۱,۰۰۰ دلار خواهند گذاشت.

با این حال، برخی از سطوح مقاومت کلیدی که باید در نظر داشت، ازدحام فروشندگان در ۶۸,۰۰۰ دلار و ۷۰,۰۰۰ دلار است. عبور موفقیت‌آمیز از این سطوح کلیدی می‌تواند چشم‌انداز صعودی را برای ثبت رکوردهای جدید تاریخی تقویت کند.

منبع: Coingape

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.