تحلیل بیت کوین؛ چرا قیمت BTC بالا نرفت؟ (۳۰ خرداد)

تحلیل بیت کوین

با وجود بازیابی در بازار گسترده‌تر کریپتو امروز، قیمت بیت‌کوین همچنان برای بازگشت به روند صعودی خود دچار مشکل بود. پس از یک هفته معاملات کند، آلت‌کوین‌ها امروز موقعیت خود را در محدوده سبز بازیابی کردند، و این رالی توسط دومین ارز دیجیتال بزرگ از نظر ارزش بازار، اتریوم، هدایت شد.با توجه به این موضوع، چندین سرمایه‌گذار به دنبال دلایل احتمالی هستند که چرا قیمت بیت‌کوین با وجود شتاب صعودی مشاهده شده در عملکرد آلت‌کوین‌ها همچنان دچار مشکل است.

دلایل مشکل قیمت بیت‌کوین

خروج سرمایه از ETF‌های بیت‌کوین

قیمت بیت‌کوین در روزهای اخیر با مشکل مواجه شده است، پس از آن که در ماه‌های گذشته شاهد یک رشد قوی بود. به طور خاص، رالی اخیر BTC عمدتاً توسط ورود قدرتمند به ETF‌های اسپات بیت‌کوین در ایالات متحده، و دیگر عوامل که احساسات بازار را تقویت کرده‌اند، هدایت شد.

علاوه بر این، چندین روند بازار دیگر و پیش‌بینی‌های صعودی از سوی تحلیل‌گران بازار نیز به تقویت اعتماد در بازار کمک کرده‌اند. با این حال، خروج اخیر سرمایه از ETF‌های اسپات بیت‌کوین در ایالات متحده، بر احساسات بازار تاثیر گذاشته است.

برای مثال، ETF‌های اسپات بیت‌کوین در چهار روز گذشته شاهد خروج سرمایه بوده‌اند که مجموعاً بیش از ۷۰۰ میلیون دلار بوده است. در ۱۸ ژوئن (۲۹خرداد)، خروجی سرمایه ۱۵۲.۴ میلیون دلار بود که توسط ETF بیت‌کوین Fidelity با ۸۳.۱ میلیون دلار و ETF بیت‌کوین GrayScale با ۶۲.۳ میلیون دلار هدایت شد.

نگرانی‌های دیگر

این خروج قابل توجه سرمایه نگرانی‌های سرمایه‌گذاران را برانگیخته و بر میزان پذیرش ریسک سرمایه‌گذاران تأثیر گذاشته است. علاوه بر این، چشم‌انداز نامشخص مقامات فدرال رزرو با برنامه‌های نرخ بهره خود نیز همچنان بر احساسات بازار تاثیر گذاشته است، با وجود اینکه داده‌های اخیر نشان می‌دهند که تورم در ایالات متحده در حال کاهش است.

با این حال، به نظر می‌رسد که سرمایه‌گذاران در حال حاضر تمرکز خود را به آلت‌کوین‌های ارزان‌تر معطوف کرده‌اند و به دنبال وضوح بیشتر قبل از ورود به بازار هستند. علاوه بر این، تحلیل‌گر معروف بازار کریپتو، علی مارتینز، قبلاً گفته بود که بیت‌کوین باید بالای ۶۶,۲۵۴ دلار صعود کند تا از یک کاهش احتمالی به ۶۱,۰۰۰ دلار جلوگیری کند.

با این حال، با توجه به محدوده فعلی معاملات بیت‌کوین در ۶۵,۰۰۰ دلار، سرمایه‌گذاران همچنان محتاط باقی می‌مانند.

چرا بازار کریپتو امروز صعودی است؟

بازار کریپتو امروز به رغم کاهش قیمت بیت‌کوین، حرکت صعودی نشان داده است که نشان دهنده افزایش اعتماد سرمایه‌گذاران به بازار کریپتو است. قابل ذکر است که افزایش قیمت آلت‌کوین‌ها توسط اتریوم هدایت شد، زیرا قیمت آن پس از پایان تحقیقات SEC آمریکا در مورد وضعیت امنیتی اتریوم جهش کرد.

این تحول در حالی رخ می‌دهد که خوش‌بینی‌ها نسبت به احتمال تأیید ETF اسپات اتریوم توسط SEC آمریکا تا ۲ ژوئیه (۱۲ تیر) افزایش یافته است. اریک بالچوناس، تحلیل‌گر بلومبرگ، اخیراً این جدول زمانی احتمالی برای تأیید را فاش کرده که منجر به افزایش خوش‌بینی در بازار شده است.

عوامل کلان اقتصادی در جریان

داده‌های اخیر نشان می‌دهند که تورم جهانی در حال کاهش است که این امر نیز به تقویت احساسات بازار کمک کرده است. به عنوان مثال، بانک مرکزی اروپا (ECB) اولین کاهش نرخ بهره خود را در سال‌های اخیر اعلام کرده که اعتماد سرمایه‌گذاران را افزایش داده است.

از سوی دیگر، داده‌های اخیر CPI و PPI آمریکا نیز نشان داد که تورم در حال کاهش است. اگرچه هنوز بالاتر از محدوده هدف ۲ درصدی فدرال رزرو است، به نظر می‌رسد که در ماه مه کاهش یافته است که باعث افزایش شرط‌بندی‌ها بر روی احتمال دو کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو شده است. با این حال، این داده‌های مثبت هنوز تاثیر فوری بر بیت‌کوین یا بازار کریپتو گسترده‌تر نداشته‌اند.

علاوه بر این، داده‌های اخیر نشان داد که تورم CPI در بریتانیا در ماه مه به ۲٪ کاهش یافته است که نسبت به ماه قبل از ۲.۳٪ کمتر شده است. برای اولین بار در حدود سه سال، این رقم با محدوده هدف بانک مرکزی انگلستان (BoE) همخوانی دارد و سرمایه‌گذاران منتظر کاهش نرخ بهره توسط این بانک مرکزی هستند.

جمع‌بندی

اگرچه بیت‌کوین در میان بازیابی مشاهده شده در بخش گسترده‌تر کریپتو با مشکل مواجه شده است، اما تحلیل‌گران بازار همچنان به روند بلندمدت BTC خوش‌بین هستند. به عنوان مثال، علی مارتینز در یک پست اخیر در X (توییتر)، یک جدول زمانی احتمالی برای رسیدن بیت‌کوین به اوج خود را با استناد به روندهای تاریخی به اشتراک گذاشت.

عملکرد قیمت بیت کوین در کف چرخه‌های گذشته
عملکرد قیمت بیت کوین در کف چرخه‌های گذشته

مارتینز گفت که اگر عملکرد بیت‌کوین مشابه حرکات سه چرخه گذشته باشد، بیت‌کوین می‌تواند اوج خود را یا در دسامبر ۲۰۲۴ یا اکتبر ۲۰۲۵ ببیند.

با این حال، در زمان نگارش این متن، قیمت بیت‌کوین برخی از ضررهای خود را جبران کرده و با قیمت ۶۵,۳۰۰ دلار معامله می‌شود. در ۲۴ ساعت گذشته، قیمت آن به حداقل ۶۴,۰۶۶.۹۶ دلار رسیده است. از سوی دیگر، قیمت اتریوم تقریباً ۴٪ افزایش یافته و به ۳,۵۶۰ دلار رسیده است، پس از آنکه در ۲۴ ساعت گذشته به بالاترین حد ۳,۵۸۳.۸۸ دلار رسید.

منبع: Coingape

سوالات متداول

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.