تحلیل بیت کوین؛ ریزش BTC تا ۵۰هزار دلار ادامه دارد؟ (۶ خرداد)

تحلیل بیت کوین

بیت‌کوین [BTC] بار دیگر در زمان نگارش این مطلب، بالای ۶۱٬۰۰۰ دلار قرار داشت، پس از اینکه روز گذشته به طور مختصر به سطح ۵۸٬۰۰۰ دلار سقوط کرده بود و نشانه‌هایی از بهبود با سقف ۲۴ ساعته ۶۲٬۹۴۹ دلار را نشان می‌داد.با این حال، در زمان نگارش این گزارش، بیت‌کوین با قیمت ۶۱٬۲۰۰ دلار معامله می‌شد که منعکس‌کننده کاهش ۱.۲ درصدی در ۲۴ ساعت گذشته است.

این الگوی بهبودهای سریع که به دنبال آن‌ها کاهش رخ می‌دهد، در میان تحلیل‌گران رمز ارزها بحث‌برانگیز شده است که ممکن است کاهش بیشتری به سطح ۵۰٬۰۰۰ دلار را پیش‌بینی کنند.

تشکیل الگوی دابل‌تاپ (Double top) نشان‌دهنده افت بیشتر به ۵۰٬۰۰۰ دلار

این احساس نزولی با تشکیل الگوی قیمت “دابل‌تاپ”، یک شاخص تکنیکال که اغلب نشانه روندهای نزولی آتی است، تقویت می‌شود.

این الگو که با دو قله متوالی با ارتفاع مشابه و جدا شده توسط یک دره مشخص می‌شود، نشان می‌دهد که بیت‌کوین ممکن است نه تنها به سطح ۵۰٬۰۰۰ دلار بازگردد، بلکه ممکن است به زیر این آستانه نیز سقوط کند.

الگوی دو سقف در قیمت بیت کوین
الگوی دو سقف در قیمت بیت کوین

این سناریو با توجه به مبارزه بیت‌کوین برای غلبه بر سطوح مقاومتی موجود، نشان‌دهنده نقاط ضعف احتمالی در قدرت فعلی بازار آن، به‌طور فزاینده‌ای محتمل به نظر می‌رسد.

مفهوم الگوی دابل‌تاپ در معاملات اهمیت زیادی دارد زیرا معمولاً نشان‌دهنده تغییر جهت از روند صعودی قبلی است.

10X Research نشان داده که بیت‌کوین در حال شکل دهی این الگو است که در گذشته معمولاً پیش از کاهش‌های شدید قیمتی رخ داده است.

طبق تحلیل آن‌ها، اگر بیت‌کوین نتواند بالای سطح حمایتی مهم “نک‌لاین” باقی بماند، ممکن است کاهش شدیدی را تجربه کند که احتمالاً به ۴۵٬۰۰۰ دلار برسد.

بینش‌های بازار از این شرکت نشان می‌دهد که این الگوی نزولی در حال تثبیت است و با مشاهدات معاملات در محدوده ۶۰٬۰۰۰ تا ۷۰٬۰۰۰ دلار پشتیبانی می‌شود.

انتقال احتمالی از این محدوده معاملاتی به یک الگوی سقف می‌تواند برای سرمایه‌گذاران خرد مشکل‌ساز باشد، به‌ویژه از آنجایی که بسیاری از آلت‌کوین‌ها تمایل دارند از بیت‌کوین پیروی کنند و ممکن است کاهش‌های قابل‌توجهی را نیز تجربه کنند.

تحلیل‌گران دیگر، از جمله دیلن لکلییر، به نشانه‌هایی اشاره کرده‌اند که ممکن است به کاهش احتمالی قیمت بیت‌کوین به حدود ۵۰٬۰۰۰ دلار اشاره داشته باشد.

لکلییر به روندهای اخیر در بازار مشتقات اشاره می‌کند، مانند کاهش دراپن اینترست معاملات پرپچوال و نرخ‌های فاندینگ ریت، زیرا بیت‌کوین زیر سقف قبلی خود یعنی ۶۹٬۰۰۰ دلار تثبیت شده است.

این تثبیت منجر به کاهش تعداد موقعیت‌های لانگ اهرمی که به دنبال شکست رکورد تاریخی هستند، شده است، و اگرچه ریسک لیکویید شدن موقعیت‌های لانگ در حدود ۵۰٬۰۰۰ دلار وجود دارد.

لکلییر اظهار داشت:

“من بعید می‌دانم که به آن سطح برگردیم (هرچند غیرممکن نیست!).”

نقشه حرارتی لیکویید شدن بیت‌کوین
نقشه حرارتی لیکویید شدن بیت‌کوین

آیا تحلیل فاندامنتال بیت کوین نیز نزولی است؟

سوال اصلی این است که آیا تحلیل بنیادین بیت‌کوین نشان‌دهنده کاهش بیشتر است یا خیر. بررسی دقیق شاخص‌های بنیادین کلیدی بیت‌کوین برخی از نکات را روشن می‌کند.

به عنوان مثال، داده‌های Santiment در مورد حجم اجتماعی BTC نشان‌دهنده افزایش ذکر واژه “کف” است که افزایش احساسات نزولی را نشان می‌دهد.

نمودار حجم اجتماعی بیت کوین
نمودار حجم اجتماعی بیت کوین

این یکی از بالاترین جهش‌های حجم اجتماعی و تسلط این واژه در سال گذشته است که به کاهش احتمالی بیشتر اشاره دارد.

قیمت BTC بیش از حد ارزش‌گذاری شده

علاوه بر این، داده‌های CryptoQuant نشان می‌دهد که نسبت MVRV بیت‌کوین – معیاری که ارزش بازار بیت‌کوین را با ارزش تحقق‌یافته آن مقایسه می‌کند – به دقت روند نزولی قیمت را دنبال می‌کند و در حال حاضر به ۱.۹۶ رسیده است.

این نسبت نشان می‌دهد که ارزش بازار بیت‌کوین تقریباً دو برابر ارزش تحقق‌یافته آن است، که می‌تواند نشان‌دهنده این باشد که قیمت نسبتاً بیش از حد ارزش‌گذاری شده و ممکن است اصلاح بیشتری داشته باشد.

نمودار نرخ MVRV بیت کوین
نمودار نرخ MVRV بیت کوین

با وجود این شاخص‌های نزولی، جک مالرز، مدیر عامل Strike، دیدگاه خوش‌بینانه بلندمدتی را حفظ می‌کند و آینده‌ای را متصور است که در آن بیت‌کوین به ۱ میلیون دلار به ازای هر سکه می‌رسد.

منبع: AMBcrypto

سوالات متداول

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.