تحلیل دلار؛ چرا قیمت تتر کاهش یافت؟ (۲۵ اردیبهشت)

تحلیل دلار

دیروز، دلار آزاد برای چند ساعت با قیمت ۵۹ هزار تومان به فروش رسید. برخی فعالان بازار ارز معتقدند که یکی از عوامل اصلی کاهش قیمت دلار، تزریق‌های انجام شده توسط نهادهای بازارساز بوده است.همچنین، با کاهش ریسک‌های سیاسی در اخبار، تقاضا برای ارز نیز به طور قابل توجهی کم شده است.

علت کاهش قیمت دلار و تتر چیست؟

دیروز، دلار که از ابتدای سال جاری بالای 60 هزار تومان معامله می‌شد، در بازار با قیمت زیر 60 هزار تومان فروخته شد. بررسی‌های بازار ارز نشان می‌دهد که تقاضا برای دلار به طور قابل توجهی کاهش یافته است. برخی فعالان بازار ارز، حمایت‌های بانک مرکزی از پول ملی را دلیل اصلی این کاهش قیمت می‌دانند. همچنین، تقویت عرضه درهم در بازار دوبی تا حد زیادی نیازهای ارزی بازار را تأمین کرده است. تحلیلگران نیز کاهش ریسک‌های جنگی و احتمال آتش‌بس در نوار غزه را از عوامل کاهش قیمت دلار می‌دانند.

تحلیل اثر سیاست‌های بانک مرکزی بر تثبیت نرخ ارز در سال 1402

بانک مرکزی در سال گذشته چندین بار اعلام کرد که تثبیت اقتصادی را در اولویت برنامه‌های خود قرار داده و تلاش دارد تا حد امکان از نوسان نرخ ارز جلوگیری کند. بررسی روند قیمت دلار در سال 1402 نشان می‌دهد که این نهاد تا حدودی در این هدف موفق بوده است. نرخ رشد قیمت دلار آزاد به عنوان یکی از شاخص‌های اصلی بازار ارز تهران طی سال گذشته حدود 26 درصد بود، در حالی که تورم سالانه کشور در 12 ماه 1402 به حدود 40.7 درصد رسید. در 26 اسفند سال گذشته، دلار برای آخرین بار با قیمت 59 هزار تومان معامله شد و در سال جدید با قیمت 60 هزار تومان فعالیت خود را آغاز کرد. به‌طور معمول، در فضای نیمه تعطیل بازار نوروز و عدم حضور فعالان بزرگ، نرخ ارز در نیمه نخست فروردین ماه افزایش نسبی دارد که در نیمه دوم فروردین و پس از بازگشت بازار به شرایط عادی این افزایش جبران می‌شود.

تاثیر شوک‌های سیاسی بر نوسانات قیمت دلار و تتر

اما در میانه فروردین امسال، یک شوک سیاسی مانع از بازگشت بازار به شرایط عادی شد. دلار آزاد که در تعطیلات نوروزی با قیمت‌های 60 و 61 هزار تومان معامله می‌شد، با خبر حمله موشکی به ساختمان کنسولگری ایران در دمشق، به شدت افزایش یافت. با انتشار این خبر و افزایش ریسک‌های نظامی، تقاضای جدیدی به بازار وارد شد و سودجویان ارزی از فرصت استفاده کرده و قیمت‌ها را بالا بردند. این روند تا پاسخ ایران به این حمله ادامه داشت و طی حدود دو هفته، قیمت دلار آزاد در بازار نقدی به 67 هزار تومان رسید. در بازار تتر، این افزایش حتی شدیدتر بود و برخی معاملات نزدیک به 70 هزار تومان بسته شد.

پس از پاسخ ایران و کاهش احتمال تشدید درگیری‌ها، شوک سیاسی تخلیه شد. از آنجا که این شوک بلافاصله پس از تعطیلات نوروزی اتفاق افتاد، بازار نتوانست به روال عادی خود در فروردین بازگردد. اما نکته مهم این است که در دوره نوسانی، عمق بازار کم بود و بیشتر معاملات خرد انجام می‌شدند، نه معاملات کلان. بنابراین، پس از تخلیه شوک سیاسی، قیمت دلار با حمایت قابل توجهی مواجه نشد و به سرعت به 61 هزار تومان بازگشت.

در روزهای اخیر، با مطرح شدن احتمالات مثبت مانند آتش‌بس در نوار غزه و احتمال از سرگیری مذاکرات سیاسی با غرب، به همراه حمایت‌های بانک مرکزی، روند کاهش قیمت دلار تشدید شده است. برخی کارشناسان معتقدند که بخشی از این کاهش قیمت می‌تواند نتیجه تخلیه فشار نوروزی باشد.

کاهش قیمت دلار و تتر

دیروز دوشنبه، 24 اردیبهشت، قیمت دلار آزاد در معاملات غیررسمی بازار ارز تهران کاهشی بود. هر دلار آمریکا که روز یکشنبه به قیمت 60 هزار و 400 تومان معامله می‌شد، در صبح روز گذشته با قیمتی در مرز کانال‌های 59 و 60 هزار تومان آغاز به کار کرد. در ادامه روز، روند کاهش قیمت شدت گرفت و در نهایت هر دلار با 550 تومان کاهش نسبت به روز قبل به 59 هزار و 850 تومان رسید. با این کاهش، بازدهی قیمت دلار آزاد از ابتدای سال جاری، با در نظر گرفتن نرخ 60 هزار و 200 تومان به عنوان آخرین نرخ سال گذشته، به منفی نیم درصد رسید.

تحلیل تکنیکال تتر

قیمت تتر پس از اینکه به سقف 72850 تومان در صرافی نوبیتکس رسید، با کاهش تقاضا به زیر 70 هزار تومان کاهش یافت. و این کاهش تا به الان که در حدود 59100 معامله می‌شود ادامه داشته است. اما از نگاه تکنیکال این قیمت از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا که در گذشته بازار بارها به این قیمت واکنش نشان داده است. در صورتی که خریداران از این محدوده وارد شوند احتمال افزایش قیمت به محدوده 62800 تومان وجود دارد در غیر این صورت و ورود قیمت به کانال 58 هزار تومان احتمال ریزش آن تا ۵۶ هزار تومان نیز وجود خواهد داشت.

نمودار روزانه قیمت تتر به تومان
نمودار روزانه قیمت تتر به تومان

1 دیدگاه روشن تحلیل دلار؛ چرا قیمت تتر کاهش یافت؟ (۲۵ اردیبهشت)

  • زمان حمله رژیم اشغالگر به کنسولگری حدود ۶۲ هزار بود هر دلار
    ایران حدود ۲ هفته صبر کرد و بعد یک پاسخ کوبنده داد که اسقاطیلی ها شوکه شدند. چند ساعت پس از حمله دلار از ۶۲ رفت ۶۴ بعد ۶۵ تا نزدیک ۷۰
    اما فردای حمله ایران قیمت دلار خیلی شیک فروکش کرد تا جایی که الان ۵۸ هست و ان شاء الله پایین تر هم بیاد

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.