چگونه از سقوط بازار ارز دیجیتال جان سالم به در ببریم؟

کنترل احساسات درترید

ترید ارزهای دیجیتال می‌تواند یک ترن هوایی از احساسات باشد، به‌ویژه اگر شما یک مبتدی هستید یا با اهرم معامله می‌کنید. این احساسات می‌توانند قضاوت شما را تحت تأثیر قرار داده و معاملات شما را خراب کنند. در این مقاله، آکادمی کوین‌مارکت‌کپ به بهترین روش‌ها برای کنترل این احساسات می‌پردازد تا موفقیت ترید شما را افزایش دهد.در حالی که ترید – صرف‌نظر از بازار – می‌تواند به خودی خود استرس‌زا باشد، بازارهای ارز دیجیتال به خاطر نوسانات خود بدنام هستند. این بازارها به‌طور غیرقابل پیش‌بینی حرکت می‌کنند و هرچه ارزش بازار کوین انتخابی شما کمتر باشد، حرکات آن غیرقابل پیش‌بینی‌تر می‌شود. یک توییت از ایلان ماسک می‌تواند قیمت دوج را به طور قابل‌توجهی تغییر دهد، چه برسد به آنچه که هنگام انتشار اخبار بد اتفاق می‌افتد.

نگاهی به عواقب سقوط FTX در نوامبر ۲۰۲۲ بیندازید. بازار نزولی بیش از یک سال تأثیر خود را گذاشته بود و ناگهان دومین صرافی بزرگ مشتقات فروپاشید. FUD در سراسر صنعت گسترش یافت، مردم با وحشت فروش کردند و مقدار زیادی پول از دست دادند – یک مثال عالی از احساسات درگیر در ترید.

در همین حال، کسانی که با آرامش و بدون هیجان عمل کردند توانستند از این فرصت به نفع خود استفاده کنند و در حالی که دیگران به دنبال خروج بودند، کوین‌ها و توکن‌ها را خریداری کردند.

اهمیت مدیریت احساسات در ترید

اگر می‌خواهید در ترید موفق باشید، باید احساسات خود را تحت کنترل نگه دارید. ترس، طمع و فومو (ترس از دست دادن) می‌توانند توانایی تصمیم‌گیری شما را مختل کنند، منجر به رفتارهای غیرمنطقی شوند و هزینه زیادی برای شما به همراه داشته باشند. احساسات شما ممکن است باعث شوند که به جای دیدن واقعیت موجود، به دنبال اطلاعاتی بگردید که پیش‌داوری‌های شما را تأیید کنند.

با مدیریت احساسات خود، می‌توانید به صورت عینی و بر اساس تحلیل‌های منطقی ترید کنید – که این امر به طور قطع بر سودآوری شما تأثیر مثبت خواهد داشت. بیایید به روش‌هایی بپردازیم که می‌توانید احساسات خود را مدیریت کرده و موفقیت ترید خود را افزایش دهید.

شناسایی احساسات به عنوان آنچه که هستند

اولین گام برای مدیریت (و تسلط بر) احساسات خود، شناسایی احساسات به عنوان آنچه که هستند و یادگیری از آن‌ها است. به عنوان مثال، ترس و طمع از رایج‌ترین احساسات در ترید هستند که مسئولیت بسیاری از اشتباهات ترید را بر عهده دارند.

شناسایی این احساسات و درک کامل آن‌ها به شما کمک می‌کند تا آن‌ها را مدیریت کنید. ترس از دست دادن (FOMO) زمانی شایع است که قیمت در بهترین سطح برای خرید قرار دارد، اما می‌تواند نشان‌دهنده بیش از حد قرار گرفتن در معرض بازار نیز باشد. دفعه بعد که احساس فومو را تجربه کردید، تحلیل کنید که این احساس از کجا می‌آید و این به شما خواهد گفت که در قدم بعدی چه باید بکنید.

به طور مشابه، طمع زمانی اتفاق می‌افتد که در یک ترید برنده هستید و سود قابل‌توجهی کسب کرده‌اید – این احساس شما را وادار به خواستن بیشتر می‌کند. اغلب، این دقیقاً همان لحظه‌ای است که باید سود خود را بگیرید، زیرا خطر از دست دادن سود بیش از پتانسیل کسب سود بیشتر است.

در اصل، مطالعه احساسات خود و درک عمیق آن‌ها، اطلاعات معناداری درباره بازار به شما می‌دهد – اطلاعاتی که می‌توانید از آن‌ها بهره‌برداری کنید، به‌ویژه وقتی به این نکته توجه کنید که اکثر مردم ممکن است در بازار همان احساس را داشته باشند. زمان آن رسیده که رقابت را شکست دهید!

ضرر در ترید اجتناب‌ناپذیر است

احساسات ترید اغلب به طور مستقیم با از دست دادن پول مرتبط هستند – و به دلایل خوبی. ترید یک بازی احتمالات است، که به این معناست که ضرر کردن یک جزء اجتناب‌ناپذیر از این بازی است. البته، شما می‌توانید به روش‌های نسبتاً کم‌ریسک سرمایه‌گذاری کنید، اما همیشه احتمال ضرر وجود خواهد داشت.

این که “بیشتر از آنچه که می‌توانید از دست بدهید، سرمایه‌گذاری نکنید” یکی از بهترین نصیحت‌های ترید است، دلیل خوبی دارد. اگر ترید یا سرمایه‌گذاری می‌کنید، بهترین حرکت این است که پول واریز شده را از همان ابتدا به عنوان ضرر در نظر بگیرید. تا زمانی که پول در صرافی است، آن‌ها فقط اعدادی روی صفحه نمایش هستند. این امر پذیرش هر گونه ضرر را آسان‌تر می‌کند.

فقط وقتی که سودها به حساب بانکی شما بازگردند، شما با موفقیت پول را از بازار بیرون کشیده‌اید.

تنوع‌بخشی ریسک را کاهش می‌دهد

در حالی که از دست دادن پول جزء اجتناب‌ناپذیر ترید است، اقداماتی وجود دارند که می‌توانید برای کاهش احتمال ضرر انجام دهید. با پخش کردن پول خود بر روی سرمایه‌گذاری‌های متعدد، اثرات نوسانات قیمتی را کاهش می‌دهید و در نتیجه واکنش‌های احساسی کمتری به نوسانات قیمت خواهید داشت.

برای مثال، به جای قرار دادن تمام پول خود در یک آلت‌کوین، به توزیع سرمایه خود در چندین سبد فکر کنید. مقداری بیت‌کوین، مقداری اتریوم و چند آلت‌کوین دیگر که دوست دارید خریداری کنید. این نه تنها به شما اجازه می‌دهد تا با راحتی بیشتری در بازار گاوی بمانید، بلکه به شما امکان می‌دهد تا از روایت‌های مختلف در بخش‌های گوناگون بهره‌برداری کنید.

کسب تجربه و یادگیری از اشتباهات

حالا اگر تنوع‌بخشی و هودل کردن (HODLing) برای شما جذاب نیست، بهترین راه برای مدیریت احساسات، یادگیری از اشتباهات است. اگر بتوانید به گذشته بازگردید و به تریدهای قبلی خود که در آن‌ها ترس، طمع یا فومو را تجربه کرده‌اید نگاه کنید و ببینید که آن تریدها چگونه نتیجه داده‌اند – این اطلاعات مفیدی را به شما می‌دهد که می‌توانید از آن‌ها برای هدایت تصمیمات خود استفاده کنید، حتی زمانی که تحت تأثیر احساسات ترید هستید.

ثبت تریدها و احساسات خود

هرچه تجربه بیشتری کسب کنید، بهتر می‌توانید موقعیت‌های خاص را شناسایی کرده و به درستی عمل کنید. ثبت تریدهای خود، دلایلی که برای آن‌ها داشتید، عملکرد آن‌ها و احساساتی که داشتید، فقط این فرآیند را تقویت می‌کند. علاوه بر این، چنین ژورنالی به شما امکان می‌دهد تا با مرور تریدهای گذشته خود، اشتباهات بالقوه و خطاهای رایج در روش خود را شناسایی کنید. با گذشت زمان، این فرآیند به شما کمک می‌کند تا به صورت علمی و نه احساسی ترید کنید.

ترید با یک برنامه

اغلب اوقات، زمانی که یک ترید برخلاف شما پیش می‌رود، ممکن است احساس ناخوشایندی داشته باشید. تریدرهای با تجربه برای این سناریو آماده می‌شوند و برای هر تریدی که انجام می‌دهند، یک برنامه ترید تهیه می‌کنند که هم ورودی و هم خروجی‌ها و خطاهای رایج را مشخص می‌کند. به هر حال، با برنامه‌ریزی از پیش، دیگر تصمیمات تریدینگ تحت تأثیر احساسات نخواهید گرفت. تنها کاری که باید انجام دهید این است که به برنامه خود پایبند باشید.

قبل از ورود به هر ترید، باید یک برنامه تهیه کنید، ترجیحاً برنامه‌ای که شامل بیش از یک نقطه ورود، نقطه سود (TP) و استاپ لاس (SL) باشد. برنامه ترید استراتژی شما را تعیین می‌کند و قوانینی که باید در طول ترید رعایت کنید را مشخص می‌نماید. همچنین نحوه مدیریت ریسک‌های شما را توصیف می‌کند، و اطمینان حاصل می‌کند که بیش از حد ضروری از دست ندهید.

منبع: CoinMarketCap

سوالات متداول

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.