آربیتراژ چیست؟ روش‌های کسب درآمد از آربیتراژ ارز دیجیتال در ایران

آربیتراژ ارز دیجیتال چیست؟

آربیتراژ ارزهای دیجیتال (Cryptocurrency arbitrage) یکی از استراتژی‌های کم ریسک کسب درآمد از طریق ارزدیجیتال است. بله درست خواندید، استراتژی کم ریسک هم در بازار پر از نوسان ارزهای دیجیتال وجود دارد. این استراتژی طی سال‌های اخیر محبوبیت زیادی پیدا کرده و امروز قصد داریم تا به بررسی آن بپردازیم. با خواندن این مقاله ابتدا با مفهموم آربیتراژ آشنا خواهید شد و همچنین یاد می گیرید که چطور می توانید از طریق آربیتراژ اصولی به راحتی کسب درآمد کنید. با ما در بلاگ توکن باز همراه باشید.

پیش از متولد شدن صنعت ارزهای دیجیتال، آربیتراژ نوعی استراتژی ترید بود که بیش‌تر موسسات مالی بزرگ از آن استفاده می‌کردند. حالا با گسترش ارزهای دیجیتال و آغاز به‌کار سایت‌هایی همچون توکن باز، کاربران عادی با هر میزانی از سرمایه‌ نیز می‌توانند از این استراتژی استفاده کنند.

آربیتراژ چیست؟

 آربیتراژ در علم اقتصاد و سرمایه‌گذاری‌های مالی به معنای بهره گرفتن از تفاوت قیمت بین دو یا چند بازار برای کسب سود است. به عبارتی دیگر از سود آربیتراژ هنگامی می‌توان بهره برد که دو یا چند قیمت متفاوت از یک نوع خدمت یا محصول وجود داشته باشد.

آربیتراژ یا Arbitrage یک استراتژی معاملاتی است که در آن کاربر یک یا چند دارایی را در یک صرافی خریداری کرده و در صرافی دیگری با قیمت بالاتر به فروش می‌رساند. در واقع در تئوری و روی کاغذ تفاوت قیمت دارایی‌ها در تمامی صرافی‌ها باید صفر باشد؛ اما چنین چیزی ممکن نیست.

آربیتراژ چیست؟
برای اجرای استراتژی آربیتراژ باید سرعت‌عمل بالایی داشته باشید

آربیتراژ به همین سادگی هم نیست؛ چرا که آربیتراژگر ابتدا باید تفاوت قیمت مناسب دارایی‌ها در صرافی‌های مختلف را کشف کند. سپس باید تا پیش از نزدیک شدن قیمت‌ها آنها را معامله کند. معمولا تریدرهای دیگر نیز از این تفاوت قیمت استفاده کرده و فرصت‌ها با سرعت بالایی از دست می‌روند.

یکی‌دیگر از معایب آربیتراژ، سود پایین آن است. در واقع چنین موضوعی بدان معناست که تریدرهای آربیتراژ نه‌تنها باید سریع عمل کنند بلکه باید سرمایه‌ی زیادی هم داشته باشند.

آربیتراژگر کیست؟

آربیتراژگر به کسی اطلاق می شود که در بازارهای مالی از این تفاوت قیمت‌ها بهره می‌برد. همچنین آربیتراژگران در زمره سرمایه‌گذاران با ریسک صفر قرار می‌گیرند؛ زیرا در صورت امکان فروش دارایی در کمترین زمان ممکن می‌توان گفت عملا ریسکی معادل صفر را تجربه می‌کنند.

شایان ذکر است آربیتراژ زمانی ممکن است که خرید و فروش محصول در لحظه و به سادگی صورت پذیرد و نیازی به معرفی یا بازاریابی آن نباشد در نتیجه مواردی مانند صادرات کالا یا خدمات جزو آربیتراژ محسوب نمی‌شوند.

در ویدئوی زیر کسب درآمد از آربیتراژ به کمک سایت توکن باز توضیح داده شده است:

انواع آربیتراژ

پس از آشنایی با مفهوم آربیتراژ و آربیتراژگر وقت آن رسیده است به بررسی انواع آن بپردازیم. آربیتراژ انواع مختلفی دارد که معامله‌گران در سراسر جهان از آن در بازارهای مختلف استفاده می‌کنند. با این حال ما در ادامه به بررسی مدل‌هایی که در بازار ارزهای دیجیتال کاربرد دارند می‌پردازیم.

آربیتراژ ارزهای دیجیتال انواع مختلفی دارد مانند: آربیتراژ مکانی یا مسافتی که به طور مثال شما یک سهام در بورس نیویورک با قیمت 10 دلار می‌خرید و همان سهام را در همان لحظه در بورس لندن با قیمت 11 دلار می‌فروشید که این اختلاف قیمت دلایل متفاوتی می‌تواند داشته باشد؛ مانند نوسان نرخ ارز یا حجم معامله‌گران و موارد دیگر.

آربیتراژ صرافی

رایج‌ترین مدل از آربیتراژ، آربیتراژ بین صرافی‌های مختلف است. در این مدل تریدر دارایی موردنظر خود را در یک صرافی خریداری کرده و آنرا در صرافی دیگری به فروش می‌رساند. به‌عنوان مثال فرض کنید بیت کوین را در صرافی A با قیمت 20 هزار دلار خریداری می‌کنید و در صرافی دیگری با قیمت 20500 دلار به فروش خواهید رساند. همانطور که اشاره کردیم، در این مدل از معاملات زمان‌بندی و سرعت بالا از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند چرا که فرصت‌های آربیتراژ ارز دیجیتال بسیار ناپایدار هستند. قیمت‌ها در هر ثانیه تغییر می‌کنند و در همین موقعیت تریدرهای آربیتراژ وارد عمل می‌شوند تا از این ناپایداری سود کسب -کنند.

آربیتراژ فاندینگ ریت

قبل از بررسی این استراتژی بهتر است به مفهوم فاندینگ ریت بپردازیم. فاندینگ ریت نرخی است که تریدرها در بازار معاملات فیورچز دائمی به‌طور متناوب پرداخت یا دریافت می‌کنند. این معیار بر اساس اختلاف قیمت یک دارایی در دو بازار فیورچز و اسپات محاسبه می‌شود.

در روش آربیتراژ فاندینگ ریت، تریدر رمز ارز موردنظر خود را خریداری کرده و حرکت قیمت آن را با قرارداد فیوچرز و با استفاده از فاندینگ ریتِ کم‌تر از قیمت خریداری شده معامله می‌کند.

به‌عنوان مثال فرض کنید که شما مقداری کاردانو خریداری کرده‌اید. حال تصمیم دارید که با استفاده از یک قرارداد شورت فیوچرز، به‌اندازه‌ی ارزش سرمایه‌گذاری خود در کاردانو سود دریافت کنید. حال فرض کنید فاندینگ ریت به شما 2 درصد پرداخت کند. چنین موضوعی به معنای این است که شما بدون هیچ‌گونه ریسکی 2 درصد سود کسب خواهید کرد.

آربیتراژ زمانی

این نوع به کسب سود در بازه‌های زمانی خاص اشاره دارد مانند خرید بازارهای آتی که شما از اختلاف قیمت‌های بازار نقد و آتی سود به دست می‌آورید.

آربیتراژ آماری

این آربیتراژ به معنای به دست آوردن سود از تفاوت‌های آماری در قیمت‌های اوراق بهادار است. این رفتارها به دلایل متفاوتی رقم می‌خورند یکی از آن‌ها هیجان معامله‌گران در بازه‌های زمانی مختلف است؛ زیرا رفتار سرمایه‌گذاران همیشه مبتنی بر تحقیق و اطلاعات بنیادی نیست و گاهی به خاطر کاهش ریسک و مخاطره اقدام به فروش و نقد کردن سرمایه خود می‌کنند حتی با ضرر این روش بیشتر با تکیه بر تکنولوژی و استفاده از مدل‌های آماری فرصت‌های سود را مشخص می‌کند.

آربیتراژ مثلثی (Triangular)

آربیتراژ مثلثی همیشه پایه ثابت کسب سود در بازارهای مالی به خصوص بازارهای ارزی بوده است، به این صورت که معامله‌گران ارز اول را به ارز دوم تبدیل می‌کنند و ارز دوم را به ارز سوم و درنهایت ارز سوم را می‌فروشند و به ارز پایه برمی‌گردند. سود این معاملات هنگامی به دست می‌آید که کارمزد خرید و فروش کمتر از اختلاف میان قیمت ارزها باشد.

در آربیتراژ به روش مثلثی، تریدر از اختلاف قیمت بین سه ارز دیجیتال مختلف استفاده کرده و آن‌ها را در یک نوع حلقه همراه با یک‌دیگر معامله می‌کند.

آربیتراژ چیست؟
در آربیتراژ مثلثی تریدر از اختلاف قیمت بین 3 دارایی مختلف استفاده می‌کند

به‌عنوان مثال در این روش شما بیت کوین را با استفاده از بایننس کوین خریداری خواهید کرد، سپس اتریوم را با استفاده از بیت کوین و در نهایت بایننس کوین را با استفاده از اتریوم خریداری می‌کنید. درصورت تطابق نداشتن ارزش نسبی BTC/ETH با ارزش ETH/BNB و BTC/BNB، یک فرصت آربیتراژ ایجاد خواهد شد و می‌توانید از آن سود مناسبی کسب کنید.

آربیتراژ‌ غیرنقدی


آربیتراژ قاعده‌ای ندارد که قطع به یقین نقدی باشد. کاربر قادر است با توجه به شرایط موجود در بازار از فروش دارایی خود، کسب سود کند.

به طور مثال ارزی خریده شده که در حال حاضر روندی نزولی در پیش گرفته و ارزش آن رو به کاهش است. در مقابل ارزی وجود دارد که روند صعودی و رشد را در پیش گرفته به این منظور می‌توان دارایی خود از ارز اول را به طور موقت فروخته و ارز دوم را خریداری کرده پس از کسب سود لازم مجددا به روال سابق برگشت.

اما باید خاطر نشان کرد که این نوع آربیتراژ نیازمند مهارت و توانایی بالایی در توانایی‌های تحیلی و تسلط بر بازار رمز ارزها و شرایط آن است.

آربیتراژ پوشش نرخ بهره:


آربیتراژ پوشش نرخ بهره، نوعی سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود که توسط فروش سلف ارز ثانویه، کاربر خرید خود را در برابر نوسان‌های نرخ رمز ارز حفظ می‌کند.

به نوعی باید گفت که این پروسه متشکل از خرید و فروش اوراق بهادار بین‌المللی و بهره‌جویی از بازار سلف به جهت از بین بردن نوسان نرخ برابری ارزها است. در این روش سرمایه‌گذار قادر است به یک سود بدون ریسک دست پیدا کند. اینگونه آربیتراژ یک استراتژی معامله کردن است که توسط نرخ ما‌به‌التفاوت بین دو کشور بهره جویی می‌شود.

آربیتراژ در بازارهای رمز ارز:

و در نهایت آربیتراژ ارزهای دیجیتال در بازار رمز ارزها به این صورت است که شما با قیمت مناسبی رمز ارزی را خریداری کنید و با قیمت بالاتری به فروش برسانید. به عبارتی دیگر از یک شخص یا صرافی با قیمت مناسب بخرید و به صرافی و یا شخصی دیگر با قیمت بهتری بفروشید و به این صورت کسب سود کنید.

برای این منظور باید همواره رصد مناسب و دقیقی از صرافی‌ها، خریداران و فروشندگان بازار‌های رمز ارز داشته باشید. وب سایت توکن باز با فراهم آوردن تعداد بسیاری از صرافی‌های معتبر و پرحجم کشور بستر مناسبی برای آربیتراژگیری فراهم نموده که با احراز هویت در صرافی‌ها و خرید و فروش لحظه‌ای می‌توانید از آن بهره ببرید.

آربیتراژ گیری ارزهای دیجیتال

وقتی اسم و مدل آربیتراژ گیری مطرح می‌شود باید عنوان کرد که 2 سبک برای آربیتراژ گیری مورد استفاده است که باهم تفاوت‌های بسیاری دارند که در ذیل به آن می‌پردازیم.

نوع اول

در این نوع که ساده انگارانه‌ترین روش است شما باید درون صرافی‌ها از پیش احراز هویت کرده باشید و منتظر باشید تا زمانی که حدفاصل قیمت خرید از یک صرافی نسبت به قیمت فروش به صرافی دیگر به حدی رسید که به صرفه بود از یک صرافی در لحظه خرید می‌کنید و به صرافی دیگر می‌فروشید و مابه تفاوت را سود می‌کنید.

از عیوب این روش کندی در انجام تراکنش‌ها و همچنین اتلاف زمان به واسطه خرید از یک صرافی و فروش به صرافی دیگر را می‌توان نام برد که عیب کمی به شمار نمی‌رود. زیرا قیمت‌ها ثانیه‌ای و لحظه‌ای تغییر می‌کنند و گاهی همین چند دقیقه باعث از دست رفتن موقعیت آربیتراژ ارزهای دیجیتال شما می‌شود. پس باید سریع بود و بهتر است ارزهایی برای انتقال انتخاب شوند که سرعت انتقال آنها بالاست و یا ارزهایی مانند بیت کوین که سرعت تراکنش بسته به کارمزد انتقال است آن را در مقرون به‌صرفه‌ترین و در عین حال سریع‌ترین حالت قرار داد. پیشنهاد ما برای جابجایی استفاده از بستر TRC20 می‌باشد زیرا کارمزد انتقال بسیار پایین و سرعت آن بسیار بالاست.

نکته حائز اهمیت دیگر که همیشه از قلم می‌افتد موضوع کارمزد صرافی هاست که به ازای هر خرید از این صرافی و فروش به صرافی دیگر شما دو بار کارمزد پرداخت می‌کنید و ممکن است این کارمزد سود شما را به کلی پوشش دهد پس بایستی هوشیار باشید و حد سود خوبی را لحاظ کرده باشید تا بعد از کسر کارمزد صرافی‌ها بازهم سود شما پابرجا باشد. از عیوب این روش که بگذریم و نسبت به آن‌ها هوشیار باشیم می‌توانیم سود خوبی کسب کنیم.

در سایت توکن باز می‌توانید کارمزد صرافی‌های مختلف را مقایسه کنید و صرافی مورد نظر برای انجام آربیتراژ را با آگاهی بیشتری انتخاب کنید. تصویر زیر از صفحه مقایسه ویژگی‌های صرافی‌ها در توکن باز گرفته است:

مقایسه ویژگی‌های صرافی‌های داخلی در توکن باز
مقایسه ویژگی‌های صرافی‌های داخلی در توکن باز. منبع: توکن باز

نوع دوم

در این نوع که کمی پیچیده‌تر است و نیاز به هوشیاری بیشتر دارد شما باید از پیش در صرافی‌ها احراز کرده باشید و پولی را که برای آربیتراژ در نظر دارید درون این صرافی‌ها پخش کرده باشید.

برای مثال فکر کنید N میلیون تومان پولی است که برای این کار کنار گذاشتید پس باید مثلا درون 5 صرافی که قیمت آن‌ها همیشه نسبت به سایرین بهتر است رفته و پول خود را به نسبت مساوی تقسیم کنید و در کیف پول مربوط به آن‌ها نگاه دارید. و این پول به صورت نصف بیت کوین و نصف ریال نگهداری کنید.

سپس هنگامی که موقعیت آربیتراژ برای شما پیش می‌آید شما ریال خود را به ارز دیجیتال تبدیل می‌کنید.(از صرافی اول می‌خرید) و ارز دیجیتال خود را به ریال تبدیل می‌کنید (به صرافی دوم می‌فروشید) در این مدل زمان زمان را ازدست نخواهید داد و همچنین بخاطر جابجایی‌های درون کیف پولی اکثر صرافی‌ها مبلغ بسیار کمتری را به عنوان کارمزد بر می‌دارند و خب طبیعتا سود شما بیشتر خواهد شد.

آربیتراژ ارزهای دیجیتال

با توجه به فارسی بودن این صرافی‌ها این کار نیاز به تخصص بالایی ندارد و به راحتی قابل انجام است. کسب درآمد از این روش ساده است ولی احتیاج به سرعت تمرکز و پایداری زیادی دارد. در ذیل با ذکر یک مثال تلاش می‌کنیم موضوع را روشن‌تر کنیم.

مثال:

در صرافی X روی قیمت 800 میلیون تومان فروشنده وجود دارد و در صرافی Y روی قیمت 802 میلیون تومان خریدار وجود دارد. پس شما موقعیت آربیتراژ دارید و توی صرافی X ریال خود را به بیت کوین تبدیل کنید و همان مقدار بیت کوین را در صرافی Y به ریال تبدیل کنید. حالا اگر حساب کنیم شما همان مقدار بیت کوین دارید ولی حدود 0.25 درصد ریال (معادل 2 میلیون تومان!) موجودی بیشتر دارید.

شاید در نگاه اول 0.25 درصد مبلغ ناچیزی به نظر بیایید اما باید در نظر داشته باشید که در حجم مبالغ سنگین‌تر و همچنین در تعداد تراکنش‌های بیشتر رقم به طور کامل چشمگیر می‌شود. همچنین شایان ذکر است که درصد سود صرافی‌ها نیز در حدود همین رقم‌ها است. یا به عبارتی دیگر شما پس از یک آربیتراژ موفق به اندازه یک صرافی سود کسب کردید.

ریسک و معایب استراتژی آربیتراژ

استراتژی آربیتراژ از ریسک پایینی برخوردار است اما ریسک آن قطعا صفر نیست. در واقع ریسک کردن قاعده‌ اصلی دنیای ارزهای دیجیتال است و آربیتراژ نیز از این قاعده مستثنی نیست.

بزرگ‌ترین ریسک مربوط به آربیتراژ، ریسک اجرای آن است. در واقع باید بتوانید قبل از جبران شدن اختلاف قیمت بین دارایی‌ها در صرافی‌های مختلف آنها را خرید و فروش کنید. از سوی دیگر احتمالاتی همچون لغزش (اسلیپیج)، فعالیت کُند صرافی‌ها، هزینه کارمزد بالا، افزایش ناگهانی نوسانات و موارد دیگر همگی بر علیه شما هستند و در راستای اجرای موفق آربیتراژ باید به تمامی آن‌ها غلبه کنید.

یکی‌دیگر از مهم‌ترین معایب استراتژی آربیتراژ، ریسک نقدینگی آن است. چنین موضوعی زمانی اتفاق می‌افتد که نقدینگی کافی برای ورود و خروج در صرافی وجود نداشته باشد.

ربات آربیتراژ

طی سال‌های اخیر ربات‌های آربیتراژ مختلفی وارد بازار شده و فعالیت می‌کنند. این ربات‌ها تفاوت قیمت دارایی‌ها در صرافی‌های مختلف را محاسبه کرده و به همین سادگی یکی از معایب استراتژی آربیتراژ برطرف می‌شود. شما تنها باید سرعت عمل بالایی داشته باشید و فرصت‌ها را از دست ندهید.

مجموعه توکن باز به عنوان اصلی‌ترین مرجع تخصصی مقایسه صرافی‌ها در حال تدارک ربات آربیتراژ خود است. به زودی از ربات آربیتراژ توکن باز رونمایی می‌شود. منتظر خبرهای خوش باشید.

آربیتراژ چیست
ربات‌های آربیتراژ به شما در کشف تفاوت قیمت دارایی‌های مختلف کمک می‌کنند

سخن پایانی

استراتژی آربیتراژ فرصتی عالی و جذاب برای تریدرها در سرتاسر جهان است. درصورت داشتن سرعت و سرمایه‌ مناسب می‌توانید معاملات کم ریسک و سودآوری را تجربه کنید. یکی از بهترین سایت‌ها برای پیدا کردن فرصت‌های آربیتراژ و کسب سود مطمئن، وب‌سایت توکن باز است. با استفاده از لینک زیر می‌توانید فرصت‌های آربیتراژ در صرافی‌های ایرانی را بررسی کنید.

پرسش و پاسخ

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.