آشنایی با ارز دیجیتال

3mjq7tph4kzx 1

با ورود ارزهای دیجیتال و شکل گیری دنیای کریپتوکارنسی به زندگی مردم، نیاز به شناخت و درک این مفاهیم بیشتر حس شد. در این مقاله قصد داریم شما را با برخی مفاهیم پایه دنیای رمز ارزها آشنا سازیم پس با تیم توکن باز همراه باشید.

مفاهیم کلی:

ارز دیجیتال چیست؟

ارز دیجیتال یا (Cryptocurrency) شکل جدیدی از پول است که بر پایه علم رمزنگاری ایجاد شده و به صورت الکترونیکی ذخیره و منتقل می‌شوند و مبنای آن‌ها صفر و یک است.

جزو ویژگی‌های اساسی اکثر ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز بودن می باشد، و همچنین آنها برای شفافیت و غیر قابل دستکاری بودن، از شبکه بلاک چین استفاده می‌کنند. شبکه بلاک چین، شبکه ای وسیع و گسترده است که ارزهای دیجیتالی در بستر آن مبادله می شوند. ارزهای دیجیتالی گوناگونی وجود دارند که برای تراکنش های مالی مختلف از اقصی نقاط دنیا مورد استفاده قرار میگیرند.

معروفترین ارزهای دیجیتالی به ترتیب بیت کوین و اتریوم هستند.برای انجام تراکنش با ارزهای دیجیتالی در بستر بلاک چین نیاز به کلید های خصوصی و عمومی برای کدگشایی از رمزها می باشد. دارنده ی این کلید ها مالک رمز ارز محسوب میگردد و قادر به انتقال و استفاده از دارایی می باشد.

رمز ارزهای دیجیتالی را می‌توان به سادگی و بدون دخالت شخص سومی بین افراد منتقل کرد. همچنین افراد با استفاده از کیف پول‌های دیجیتالی به راحتی می‌توانند بدون هیچ هزینه‌ای از رمز ارزهای خود نگهداری کنند. برخی از این ارزها از طریق ساز و کار استخراج یا ماینینگ به وجود می‌آیند.

آشنایی با ارز دیجیتال و رمز ارزها

غیر متمرکز بودن ارزهای دیجیتال به این معنی است که هیچ نهاد، سازمان و یا دولتی آن را کنترل نمی کند.

ارز فیات چیست؟

رمزارزها همانند ارزهای فیات (ارزهای ثابت مانند ریال و دلار) پول‌هایی هستند که با روش های مختلفی ایجاد و توزیع می‌شوند.

ارز فیات
ارز فیات

فرایند پیدایش برخی از این پول‌ها مانند بیت کوین با ماینینگ و به مرور زمان انجام می‌شود و برای برخی دیگر، تمامی سکه‌ها از قبل به صورت استخراج شده در شبکه، دردسترس قرار می‌گیرند.

ارز فیات به پول های رایج دولتها مانند دلار آمریکا و ریال ایران و امثال آن گفته می شود

 مزایا و برتری ارزهای دیجیتالی

مزایا و برتری ارزهای دیجیتالی نسبت به ارزهای فیات را می‌توان به صورت زیر بیان کرد:

  • غیرقابل برگشت بودن
  • مخفی بودن و مخفی ماندن هویت افراد
  • سرعت بالا در انجام تراکنش بدون محدودیت
  • امنیت بالا و غیرقابل نفوذ بودن رمزارزها(در صورت رعایت اصول)

بهترین و مهمترین کاربرد ارزهای دیجیتالی، سهولت در استفاده و امنیت بالای آنهاست. همه افراد می‌توانند به جای پول های سنتی یا کارت‌های بانکی از ارزهای دیجیتالی استفاده کنند.

به عبارت دیگر تمام اموری که با پول سنتی می‌توان انجام داد، با سرعت بهتر و امنیت بالاتر از طریق ارزهای دیجیتالی قابل انجام است.

خریدهای روزانه، خرید بلیط هواپیما، رزرو هتل و ثبت دامنه سایت از جمله خدماتی است که همین حالا در برخی از کشورها با استفاده از رمزارزها صورت می‌گیرد.

همچنین با توجه به نو ظهور بودن بازار رمزارزها بسیاری از افراد از بازار کریپتوکارنسی برای سرمایه گذاری و کسب سود استفاده می‌کنند. 

تحریم‌ها

در خصوص تحریم ها و محدودیت های مبادلاتی کشورمان با سایر کشورها حتماً آشنایی دارید. بر اساس این تحریم های اقتصادی بسیاری از کشورهای جهان نمی‌توانند نقل و انتقال پول به ایران را داشته باشند.

شاید یکی از مهم‌ترین کاربردهای ارز دیجیتال برای ما همین دور زدن تحریم‌ها باشد. بنابراین رمزارزها برای ایران می‌تواند یک عامل تسهیل گر در امور اقتصادی محسوب شود. 

از آنجایی که یک ارز دیجیتال مانند بیت کوین بر بستر یک شبکه نامتمرکز توزیع شده است، می‌تواند بدون اینکه نقطه مبدا و مقصد آن شناسایی شود به راحتی به صورت برون مرزی و درون مرزی پول را انتقال دهد.مثلا فرض کنید یک شخصی در اروپا قصد انتقال پول به حساب یک فردی در کشور ایران که مبادلات مالی آن تحریم شده است را دارد.

این شخص اروپایی می‌تواند با خرید مقداری بیت کوین به راحتی آن را به کیف پول شخص ایرانی منتقل کند و شخص ایرانی نیز از طریق صرافی های آنلاین معتبر ایرانی می‌تواند پول خود را ریال تبدیل کند.

Block چیست؟

پیش از هر چیز برای درک بهتر مطلب مطالعه در خصوص شبکه بلاک چین و نحوه کار بلاک ها توصیه می شود.

در بیت کوین هر Block مجموعه ای از اطلاعات تراکنش های انجام شده در شبکه است. به عبارت ساده تر، هر بلاک می گوید که شخص A، چه مقدار پول برای شخص B، و شخص X چقدر پول برای شخص Y ارسال کرده است. همچنین در هر بلاک اطلاعات مهمی قرار دارد که به بقیه شبکه در تایید اعتبار بلاک (بالا بردن Validation) کمک می کند، مثل اثبات انجام کار.

بیت کوین چیست؟

می توان گفت بیت کوین یک پول الکترونیک و به نوعی بوجود آورنده و پادشاه ارزهای دیجیتال است که به وسیله آن می‌توانید به هر نقطه‌ای از دنیا پول بفرستید یا از آن برای خرید کالا و یا حتی خدمات استفاده کنید.

بیت کوین، ترکیبی بود از خلاقیت، پشت سر گذاشتن موانع قانونی و کنار زدن واسطه‌ها در امور مالی و بانکی مختلف که تراکنش‌های مالی را در سطحی بین‌المللی مقدور می‌ساخت. به همین خاطر در مدت کوتاه ظهورش توانست توجهات زیادی را به سمت خود جلب کند.

دو ویژگی اصلی بیت کوین یعنی غیرمتمرکز بودن و عدم امکان ساخت یا تولید بیشتر از 21 میلیون واحد، مزیت مهمی در برابر پول‌های امروزی به حساب می‌آیند که مسیر را برای فرم تازه ای از سازوکار اقتصادی در آینده باز می‌کند.

بیت کوین را می‌توانید به عنوان یک برنامه سرمایه‌گذاری در نظر بگیرید و به وسیله آن مبادلات ارزی خود را انجام دهید و حتی از فروشگاه‌های آنلاین خرید کنید.

همین کارکردهای مختلف و استفاده‌های متفاوتی که از بیت کوین می‌توانید داشته باشید، شاید مهمترین دلیل و بهترین پاسخ به این سوال باشد که چرا باید با این پدیده بیشتر آشنا شوید.

بیت کوین
بیت کوین

چه کسی بیت کوین را کنترل می‌کند؟

بیت کوین بر خلاف ارزهای فیات که عرضه و توزیع آن‌ها در اختیار دولت‌هاست، در کنترل هیچ فرد، دولت و یا سازمان خاصی نیست. افرادی که وارد شبکه این ارز دیجیتال می‌شوند، باید قوانین مربوط به شبکه را بپذیرند. این قوانین به صورت کدهای برنامه‌نویسی‌ است که در اینترنت توسط همه قابل مشاهده است.

گروه‌های مختلفی در شبکه بیت کوین حضور دارند که از جمله مهمترین آن‌ها می‌توان به استخراج‌کنندگان (همان افرادی که عملیات ماینینگ انجام میدهند)، توسعه‌دهندگان (برنامه‌نویسانی که مسئولیت بهبود نرم‌افزار بیت کوین را به صورت داوطلبانه بر عهده گرفته‌اند) و نودهای شبکه (دستگاه‌هایی که به شبکه متصل شده‌اند) اشاره کرد.

هر یک از این گروه‌ها وظیفه بخصوصی در شبکه بر عهده دارد؛ برای مثال استخراج‌کنندگان (ماینرها) کار تایید انتقال‌ بیت کوین‌ها که به آن تراکنش هم گفته می‌شود، را در شبکه انجام می‌دهند.

توسعه‌دهندگان به صورت داوطلبانه مسئول ارتقای نرم افزار بیت کوین و قابلیت‌های آن هستند و شبکه بلاک چین را به روز نگه میدارند. نودها هم تاریخچه تراکنش‌هایی که در شبکه انجام می‌شوند را در حافظه های خود ذخیره و نگهداری می‌کنند.

خرید و فروش ارز دیجیتال چگونه است؟

خرید و فروش ارزهای دیجیتال به صورت حضوری نیست. زیرا این ارزها شکل فیزیکی و وجود خارجی ندارند. و فقط به صورت  داده های دیجیتالی موجود هستند.خرید و فروش ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین به صورت آنلاین و با کمک صرافی ها انجام می‌شود.

خرید و فروش ارز دیجیتال
خرید و فروش ارز دیجیتال

افراد می‌توانند با مراجعه به یک وب سایت صرافی ارز دیجیتال اقدام به خرید ارز مورد نظر خود کنند. راه‌های غیررسمی دیگری نیز برای خرید ارز دیجیتال وجود دارد اما مراجعه به سایت صرافی‌ها از همه امن‌تر است.

برای این کار کافی است ابتدا یک کیف پول تهیه کنید. اما نه کیف پول فیزیکی بلکه یک کیف پول الکترونیکی و آنلاین که می‌توانید آن را به چشم حساب بانکی ببینید.این کیف پول آنلاین را می‌توانید به صورت رایگان بر روی گوشی یا کامپیوتر خود نصب کنید.

اشکال دیگری از کیف پول وجود دارد مانند کیف های کاغذی یا سخت افزاری که آنها را در مقاله ای جداگانه مورد بررسی قرار می دهیم

سرنوشت ارز دیجیتال

ارزهای دیجیتالی به شدت در حال گسترش هستند. حدود 12 سال از ظهور آنها در دنیا می‌گذرد و در این مدت کوتاه به اندازه کافی جنجال و خبر آفریده‌اند. در سال ۲۰۱۸، ارزهای دیجیتالی، وضعیت چندان مطلوبی را پشت سر نگذاشتند و علیرغم پیش‌بینی‌ها، ارزش‌شان به اندازه‌ای تغییر نکرد که پیش‌بینی می‌شد.

اما در سال ۲۰۱۹، همه چیز با تغییرات مثبتی رو به رو شد. تغییراتی که تمام ذی‌نفعان در بازار ارزهای دیجیتال را به آینده درخشان آنها امیدوار کرده است. در سال 2020 و اکنون در 2021 همه چیز به نفع ارزهای دیجیتال تغییر کرده و اکنون آنها بر بالاترین قله های قیمتی خود قرار دارند.

واقعیت این است که ساز و کار و بستری که ارز دیجیتال در آن فعالیت می‌کنند از ظرفیت بسیار زیادی برای رشد و فعالیت در صنایع و عرصه‌های مختلف برخوردار است.در نتیجه به نظر می‌رسد که آینده از آن رمزارزها خواهد بود.

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.