شبکهٔ افینیتی (Efinity Network) چیست؟

tokenbaz-Efinity

در پی مباحث گذشته و معرفی شبکه های مختلف حوزه ی ارز دیجیتال مثل شبکه چیا، تیم توکن باز قصد دارد در این مقاله شبکهٔ افینیتی را شرح دهد تا با ماهیت آن بیشتر آشنا شوید. شبکه‌ای مبتنی و متصل به شبکه اصلی پولکادات که مزیت های منحصر به فردی را داشته و برای تریدر های حوزه کریپتوکارنسی، شناخت آن خالی از لطف نمی باشد. پس با ما همراه باشید.

مفاهیم کلی:

تعریف شبکهٔ افینیتی

در تعریف شبکهٔ افینیتی می‌توانیم این‌گونه بیان کنیم که Efinity در حقیقت پاراچینی می‌باشد که متصل به زنجیره مرکزی (رله) شبکه پولکادات است. همچنین لازم است بدانیم که افینیتی دارای بلاک‌چینی جداگانه و مستقل از پولکادات می‌باشد که با بهره جویی از منابع محاسباتی زنجیرهٔ مرکزی، اقدام به بهره وری در محاسبات می‌نماید.

باید بدانیم افینیتی همچون دیگر پروژه‌های نوین مطرح شده در دنیای ارز دیجیتال دارای ادعایی است. به طور مثال در White Paper این پروژه لحاظ شده است که بلاک‌چین افینیتی قادر است تراکنش‌ها را در مدت زمان 6 ثانیه تأیید کند. ضمن آنکه مقیاس پذیری این شبکه به میزانی می‌باشد که قادر است در هر ثانیه به پردازش 700 تا 1000 تراکنش بپردازد.

این شبکه در زمرهٔ اهداف خود از رفع موانعی چون: هزینه‌های فراوان کارمزد، قراردادهای هوشمند انعطاف نیافته و در آخر صحبت از عدم همکاری بلاک چین‌های سازگار با رمز ارز منحصر به فرد، سخن به میان آورده است.

tokenbaz-Efinity

توکن Efinity

رمز ارز شبکهٔ Efinity با نماد انحصاری EFI شناسایی می‌شود. این رمز ارز هم اکنون بر بستر اتریوم بوده و یک توکن ERC-20 تلقی می‌شود. به نقل از سایت کوین مارکت کپ کل رمز ارز ارائه شده Efinity 2 بیلیون واحد می‌باشد که از این میزان چیزی بالغ بر 170 تریلیارد واحد آن در گردش می‌باشد.

کارکرد شبکه Efinity

لازم است بدانیم که بلاک‌چین افینیتی کارکردی بسیار شبیه به یک پاراچین دارد. این بدان معنا خواهد بود که Efinity را می‌توان یکی از صدها بلاک‌چینی دانست که به علت تکنولوژی، توانایی اتصال به Polkadat و برقراری ارتباط با هم دیگر را دارا خواهند بود. این ویژگی به توسعه دهندگان دیگر پاراچین‌ها مجوز خواهد داد تا رمز ارزهای منحصر به فرد افینیتی را در اکوسیستم خود جای دهند.

در حقیقت باید بگوییم که افینیتی از Validator nodes یا تأیید کننده صرف اجماع در شبکهٔ پولکادات بهره‌جویی می‌کند. همین روند به افینیتی مزیتی می‌دهد تا بدنهٔ اقتصادی، دیتای خاص و همچنین وضعیت استقلال یافتهٔ خود را در بر بگیرد.

باید بدانیم مسئول پردازش تراکنشات در پاراچین افینیتی Collator nodes می‌باشد. اما لازم است بدانیم که امنیت پاراچین از طریق Validitors زنجیرهٔ مرکزی فراهم می‌شود. افینیتی مدعی است که شبکه‌اش بستر یا hub، برای تمامی توکن‌های Interchangeable و non-replaceable خواهد بود. ضمن آنکه توکن‌های هر بلاک را از طریق پل‌های میان زنجیره‌ای (Chinese cross bridges) به ارمغان خواهد آورد. 

tokenbaz-Efinity

خدمات شبکهٔ افینیتی

این شبکه نیز همانند دیگر شبکه ها ارائه دهندهٔ خدماتی خواهد بود که در ذیل به برخی از آنان اشاره می کنیم.

توانایی کراس چین:

در راستای خدمات شبکهٔ Efinity می‌توان به قابلیت کراس چین اشاره کرد که با یاری جویی از پل میان زنجیره‌ای، توکن‌های منحصر به فرد خلق شده بر بستر بلاک‌های دیگر (به طور مثال توکن ERC-20) را قادر خواهیم بود به بلاک‌چین افینیتی منتقل نماییم. 

محرکه:

 به سازندگان، معامله گرها و یا حتی کلکسیونرها نیز توکن EFI جایزه داده می‌شود.

کشف قیمت:

پروسه‌ای است که طی آن، قیمت بازار بر مبنای داد و سود بین خریدار و فروشنده معین خواهد شد. ضمن آنکه افرادی که بر روی NFT ها offer خرید می‌گذارند، به عنوان جایزه EFI پاداش خواهند گرفت.

مخازن سوخت یا Fuel Tanks:

این موضوع به سازندگان این امکان را می‌دهد، با ریختن  EFI در پروتکل، به افراد درون شبکهٔ خود یارانه بدهد.

راهبری غیر متمرکز:

هولدرهای این توکن قادرند proposal یا Referendum به ثبت رسانده و اقدام به مشارکت در رای‌گیری‌ها کنند.

سرمایه‌گذاران شبکهٔ Efinity

جالب است بدانیم که این شبکه در راند فروش اختصاصی چیزی بالغ بر 19.9 میلیون دلار سرمایه از سرمایه گذارانی، از قبیل Crypto.com Capital، Hashed، DeFi Alliance ، Hypersphere و به دست آورد.

بازار افینیتی

باید بدانیم که افینیتی مجموعه‌ای قدرتمند از ابزارها می‌باشد که به جهت به وجود آوردن و تکمیل سفارش‌ها را در زمرهٔ اختیار خریداران و فروشندگان قرار می‌گیرد.

این توانایی بهبود بخشی (از برنامه‌های شخص ثالث گیم‌های بلاک‌چینی گرفته تا بازارهای توکن منحصر به فرد و حتی صرافی‌ها) که از شبکهٔ افینیتی به جهت جا به جایی NFT به دیگر بلاک‌چین‌ها بهره جویی می‌کنند را سهولت بخشد.
کاربران به هنگام فروش، سفارش فروش خود را ثبت کرده و این رویه تا هنگامی تداوم دارد که سفارش اجرا یا لغو شود و توکن مدنظر در حساب سِلر باقی خواهد ماند.

خریدارها هم قادرند سفارش‌های خود را بر مبنای Token ID یا  Base ID قرار دهند. بیس آیدی، شناسه‌ای محسوب می‌شود که موجب تشخیص تمامی توکن‌های یک مجموعه از دیگر توکن‌ها می‌شود. لازم است بدانیم برای اخذ offer buy مستلزم آن نخواهیم بود که توکن‌ها در بازار لیست شوند، حتی نیازمند لیست بودن در شبکه نیز نخواهیم بود. بدین گونه کاربران انگیزه می‌یابند که بیشترین قیمت خرید را برای هر توکن پیشنهاد نمایند.

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.