ارز دیجیتال (Ton Coin) چیست؟

ed 1

در دنیای کریپتوکارنسی ها، هر روز، خبر از ارز ها و یا توکن های جدید به گوش می رسد. خیلی از شرکت ها برای اینکه از این عرصه عقب نمانند، اقدام به معرفی و توزیع ارز خود کرده اند. تلگرام هم از این قاعده مستثنی نیست. با این تفاوت که باز هم این شرکت سنت شکنی کرده و‌ سیستم جالبی را بنا نهاده است که این مقوله دستور کار این مقاله تیم توکن باز می باشد. پس با ما همراه باشید.

مفاهیم کلی:

رمز ارز TON چیست؟

سیستم The Open Network، سیستمی است که قادر است چند هزار تراکنش را تنها در یک ثانیه انجام دهد. رمز ارز این سیستم را به اختصار TON می نامند. توسعه دهندگان، علاوه بر تراکنش سریع و ارزان قادرند، تغییراتی را در قالب های گوناگون تکنولوژی، انجام دهند.
در سال جاری، یعنی سال 2021 سال مهمی برای پروژه TON بوده است. پروژه TONدر حالی برنامه خود را استارت زد که تلگرام در شرایط خوبی نبود و قرار بود که نقشه های خود را برای معرفی شبکه بلاک چین TON و توکن خود را به تعویق بیندازد.

معمولاً تلگرام نیز همانند دیگر شرکت‌های فعال در حوزهٔ کریپتوکارنسی تمایل ندارد که از این مقوله عقب نشینی کرده و از عرصه تاخت و تاز در این دنیا دور بماند. پس باید به هر طریقی که می‌بود پروژهٔ TON را به مرحله اجرا می‌رساند. بنابراین تصمیم گرفت تا از آحاد مردم کمک بگیرد. گروهی از مردم که به ارزش این تکنولوژی عرضه شده از طریق این سیستم باور داشتند، تصمیم بر آن گرفتند که خودشان آن را توسعه داده و راه اندازی کنند.

البته باید بگوییم که تلگرام با این عمل توانست با رویکردی مردمی پروسهٔ انجام پروژه را با دو هدف تأمین مالی و غیرمتمرکز سازی تداوم بخشد.
بنابراین حاصل همکاری مردم با تلگرام به وجود آمدن پلتفرمی بی همتا و یا منحصر به فرد بود که قادر خواهد بود که میلیون‌ها تراکنش را در لحظه به عرصه اجرا در بیاورد.

tokenbaz

نحوه ی کارکرد بلاک چین TON

در تعریف بلاک چین توکن TON، می توان اینگونه بیان کرد که پلتفرمی چند بلاکی می باشد که ساز و کار تورینگ قرارداد‌های هوشمند را در برمی گیرد. بلاک چین TON مبتنی بر پروژه Free TON می باشد. لازم است بدانید که اکوسیستم این پلتفرم به شما این امکان را می دهد تا بتوانید یک بازار جهانی را خلق کنید که در آن پلتفرم تمام افراد قادر باشند، آزادانه و بدون هیچ محدودیتی با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.
در حقیقت غرض از بیان لفظ چند بلاکی آن است که رمز ارز TON از ترکیب چند بلاک چین به وجود آمده است. بنابراین، می توان اذعان کرد که قدرت و توان عملیاتی این پلتفرم امکان دارد به میلیون‌ها تراکنش در ثانیه متقارن شود.
آنچه لازم است بدانیم این است که بی شک، Free TON یک پلتفرم محشر و ایده آل محسوب می شود که انواع گوناگونی از بلاک چین را در درون خود جای داده است:

Master chain (زنجیره اصلی)

زنجیره اصلی Masterchain دربرگیرنده ی قوانین بنیادی این پروتکل می باشد و لیستی از اعتبار سنجی‌ها و نیز اصول پخش و توزیع شرط‌ها و خرده‌ها (shard) را معین می سازد.( قسمت‌های بلاک چین که هر اعتبارسنجی پردازش می‌کند.)


work chain (زنجیره‌های کار)

باید بدانیم که این بلاک چین با مقدار کل 232 بلاک در شبکه (چیزی بالغ بر 4. 3 میلیون) به تراکنش‌هایی تحقق می بخشند که توسط قرارداد‌ هوشمند فرستاده شده است. آن‌ها نیز دربرگیرنده ی ناهمگونی می باشند. بر طبق اصل توان و قابلیت همکاری، زنجیره‌های کار جداگانه امکان دارد که مجموعه قوانین متمایزی نسبت به سایرین تعریف کنند. از جمله این قوانین متمایز می توان به: قالب‌های آدرس، دستگاه‌های مجازی و حتی کوین‌ها و یا رمز ارزها اشاره کرد.

Shard chain (قطعات زنجیره کار)

در این‌گونه بلاک چین که از آنان تحت عنوان بلاک چین ‌های افقی یا شاردچین یاد می شود، باید بگوییم هر زنجیره کار قادر خواهد بود به ۲۶۰ شاردچین یکسان دیگر قسمت شود که از طریق قوانین زنجیره کار و قالب‌های بلوک مرتبط بوده و با یکدیگر در تعامل‌اند.


shard (خرده)

در اینجا باید بگویم که خرده‌های به وجود آورنده شارد چین، لایه انتهایی را هم به وجود می آورند. این خرده ها از یک سری بلوک‌های یکسان به وجود آمده اند، اما خود این زنجیره ها، بلاک‌چین‌های Independent یا بلاک‌چین‌های Vertical می باشند. این ساز و کار به کاربر این امکان را می دهد تا بدون آنکه نیاز به تغییر تمامی بلاک چین باشد، خطا‌های ایجاد شده را در قطعه را به سهولت تصحیح کند.

tokenbaz

کاربردهای رمز ارز Ton

از کاربردهای Ton coin می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. مستقل و غیرمتمرکز بودن این شبکه را همانند یک سیستم بانکی دیفای می سازد.
  2. دسترسی بیشتری به کاربران برای کنترل اندوخته‌ها و دارایی‌هایشان داده می‌شود.
  3. علت غیر متمرکز بودن این شبکه، آن است که از طریق سازمان غیرمتمرکز خودمختار DAO به صورت دموکراتیک و توسط دارندگان این توکن اداره می‌شود.
  4. این رمز ارز خارج از شبکه ی خود دارای ارزش است و قادر به مبادله با ارزهای همچون BNB و DOT می باشد.
  5.  قابلیت استیک کردن دارد.
  6. مشارکت در تصمیم‌گیری‌های این شبکه به علت نقش حاکمیتی.
  7. پرداخت این رمز ارز تنها ابزاری برای کارمزد تراکنش در شبکه TON است. پس لازم است برای پرداخت کارمزد تراکنش ها کاربران اقدام به خرید تون کوین بنمایند.

نواحی منحصر به فرد Ton Coin

لازم است بدانیم که سیستم TON از تکنولوژی ای بهره وری می‌کند که سرعت، امنیت و مقیاس پذیری را در شبکه به وجود می‌آورد. باید بدانید که همه‌ی این رویکردها را با هزینه‌های بسیار اندک و ناچیز انجام خواهد داد. این امر نشان می‌دهد که این پلتفرم قادر است تا سقف یک میلیون تراکنش را در عرض هر ثانیه پردازش کند و این دلیلی جز فناوری متمایز و منحصر به فردش در اشتراک گذاری پویا آن نیست. وجود همین مسئله موجب شده که بلاک چین Ton Coin قادر است که پذیرش وسیع راه‌حل‌های غیرمتمرکز از طریق میلیون‌ها کاربر را توسط ادغامی بسزا از امنیت، مقیاس‌پذیری پیشرو در این صنعت و تمرکز زدایی آسان و راحت کند.

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.