علت رشد قیمت‌ها در بازار ارز دیجیتال چه بود؟

بیت کوین

بازار ارزهای دیجیتال امروز صعودی بود، زیرا به نظر می‌رسد خوش‌بینی سرمایه‌گذاران نسبت به ارزهای دیجیتال همچنان رو به فزونی است. این رشد مثبت با رشد اتر هدایت می‌شد که پس از خبر تأیید صندوق ETF اسپات اتریوم بلک‌راک برای نزدک، به بالاترین قیمت 6 ماه اخیر خود رسید.در ادامه به بررسی سه عامل اصلی تأثیرگذار بر رشد امروز بازار ارزهای دیجیتال می‌پردازیم. 

سرمایه‌گذاران نهادی و مدیران صندوق علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در اتریوم هستند

در 9 نوامبر (18 آبان)، طرح‌های بلک‌راک برای تأسیس صندوق ETF اسپات اتر از طریق فرم 19b-4 ارائه شده به کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا تأیید شد. پس از این تأییدیه، قیمت اتر با 12.2٪ رشد، برای اولین بار در ماه‌های اخیر از بیت‌کوین پیشی گرفت.

عملکرد بازار ارز دیجیتال. منبع: Coin360
عملکرد بازار ارز دیجیتال. منبع: Coin360

ورود بالقوه بلک‌راک به بازار اتر نشان‌دهنده علاقه‌مندی روزافزون سرمایه‌گذاران نهادی به بازار ارزهای دیجیتال است. مشارکت نهادی در این بازار می‌تواند منجر به ورود قابل توجه سرمایه به بازار اتر و افزایش بیشتر قیمت شود.

سرمایه‌گذاران بزرگ و خرد به بازار خوشبین هستند

علاوه بر صندوق ETF اسپات اتر بالقوه بلک‌راک، تحلیلگر بلومبرگ جیمز سیفارت می‌گوید حداقل 5 شرکت دیگر نیز تلاش خواهند کرد مجوز کمیسیون بورس را برای صندوق‌های مشابه بگیرند.

علاقه روزافزون نهادی به بهبود فضای بازار کمک می‌کند. فعالیت‌ها در بازار آپشن نشان می‌دهد که برتری اتر یک رویداد یکباره نیست و احتمال دارد در کوتاه مدت ادامه یابد. بورس مشتقات‌ شیکاگو (CME) که نهادهای بزرگ از آن استفاده می‌کنند، در 9 نوامبر (18 آبان) پس از نقد شدن 1 میلیارد دلار open intrest از بازار، از فیوچرز بایننس پیشی گرفت. 

سرمایه‌گذاران نهادی تنها گروهی نیستند که در مورد بازار ارزهای دیجیتال خوش‌بین هستند. همان‌طور که شاخص ترس و طمع بیت‌کوین نشان می‌دهد، بهبود فضا در خرده‌فروشان نیز مشهود است، که نشان از افزایش 23 امتیازی در ماه گذشته دارد.

شاخص ترس و طمع. منبع: Alternative.me
شاخص ترس و طمع. منبع: Alternative.me

کل ارزش قفل شده و حجم معاملات اوج گرفت

خوش‌بینی در بازار ارزهای دیجیتال به تمام اکوسیستم تسری یافته است. حجم معاملات بازار بیت کوین و ارزهای دیجیتال در 9 نوامبر (18 آبان) به 44.1 میلیارد دلار رسید. این افزایش بالاترین سطح حجم معاملات کل از 14 مارس (24 اسفند 1401) به این سو بوده است. 

نمودار حجم معاملات کل بازار ارز دیجیتال. منبع: Newhedge
نمودار حجم معاملات کل بازار ارز دیجیتال. منبع: Newhedge

حجم معاملات تنها شاخصی نیست که رکوردهای چندین ماه اخیر را می‌شکند. ارزش کل قفل شده در 9 نوامبر به بالاترین سطح از 3 ژوئن (13 خرداد) به این سو رسیده است. افزایش ارزش کل قفل شده به 46.5 میلیارد دلار، نشان از رشد 3.7٪ در 24 ساعت اخیر دارد. 

کل ارزش قفل شده بازار ارز دیجیتال. منبع: DefiLlama
کل ارزش قفل شده بازار ارز دیجیتال. منبع: DefiLlama

آیا باز هم بیت کوین صعودی می‌شود؟

خوش‌بینی در مورد افزایش حجم معاملات می‌تواند به شکستن طلسم ضرر در نوامبر 2 سال اخیر کمک کند.

تاریخچه بازده ماهانه بیت کوین. منبع: Newhedge
تاریخچه بازده ماهانه بیت کوین. منبع: Newhedge

اگرچه بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال همچنان با ریسک‌های بالقوه‌ای روبرو هستند که می‌تواند بر قیمت تأثیر بگذارد، اما افزایش علاقه نهادی و بهبود حجم معاملات نشانه‌های قوی پایان دوران رکود بازار هستند. 

به طور کلی، احتمال دارد بازارهای ارز دیجیتال همچنان شاهد نوسانات قیمتی باشند. اگرچه علاقه نهادی مثبت باعث افزایش کوتاه مدت قیمت ارزهای دیجیتال شده است، اما واکنش بازار به هر گونه اقدام مقامات نظارتی یا رکود اقتصادی تعیین‌کننده واقعی جهت‌گیری بازار خواهد بود.

منبع: Cointelegraph

سوالات پرتکرار

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.