تحلیل دلار؛ علت افزایش قیمت دلار و تتر چیست؟ (۲۳ دی ۱۴۰۲)

قیمت دلار قیمت تتر

در آخر هفته پیشین قیمت دلار و تتر افزایش محسوسی داشته است. به طوری‌که قیمت تتر در روز شنبه ۲۳ دی ۱۴۰۲ تا نزدیکی ۵۲۹۰۰ تومان در صرافی نوبیتکس معامله شده است. کارشناسان بازار ارز علت افزایش قیمت دلار و تتر را فرا رسیدن ماه‌های پایانی سال و تحولات منطقه‌ای می‌دانند.

چرا قیمت دلار و تتر بالا رفت؟

در تازه‌ترین تحولات، یکی از دیپلمات‌های سابق با اظهارنظری در مورد ارز، پیامی جدید به بازار ارز تهران فرستاد. ظاهراً، این اظهارنظر نشان می‌دهد که دسترسی ایران به برخی از دارایی‌های ارزی خود به شکل محدودی متوقف شده است. این خبر هنوز به طور رسمی تایید یا رد نشده است، اما به نظر می‌رسد که فعالان بازار این را به عنوان دلیل اصلی افزایش اخیر قیمت‌ها در نظر گرفته‌اند. علاوه بر این، برخی بر این باورند که نزدیک شدن به ماه‌های پایانی سال و رویدادهای منطقه‌ای موجب افزایش تقاضا برای خرید دلار و تتر و حتی طلا شده است.

افزایش قیمت طلا و سکه

در پی افزایش قیمت دلار در بازار ، شاهد رشد قابل توجه نرخ سکه طلا در بازار بودیم. به گزارش معاملات دیروز، هر قطعه سکه طلا امامی با افزایشی حدود ۱ میلیون تومانی، به قیمت ۳۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان داد و ستد شد، که این رقم از اوایل خرداد ماه تا به حال بی‌سابقه بوده است. همچنین، نیم و ربع سکه طلا نیز در روز گذشته افزایش قیمت قابل توجهی داشتند.

تحلیل تکنیکال تتر

قیمت تتر بعد از چندین هفته روند خنثی، اکنون سقف ۵۲۵۰۰ تومان را شکسته است. در صورتی که بانک مرکزی قادر نباشد عرضه دلار در بازار افزایش دهد، با توجه به درگیری‌های یمن و نزدیک شدن به سال نو شمسی، به نظر می‌رسد قیمت تتر می‌تواند به سمت سقف قبلی در ۵۴۵۰۰ توامان حرکت کند.در غیر اینصورت اگر تتر خود را بالای ۵۳۰۰۰ تومان تثبیت نکند، احتمال کاهش قیمت به ۵۱۰۰۰ تومان در نظر گرفته می‌شود.

نمودار روزانه قیمت تتر به تومان
نمودار روزانه قیمت تتر به تومان

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.