علت ریزش قیمت تتر (دلار) امروز چیست؟ ۴ مرداد ۱۴۰۲

قیمت دلار قیمت تتر

در این روزها، بازار تتر (دلار دیجیتال) با ثبات قیمتی مواجه است. بررسی‌ها از هسته مرکزی بازار ارز تهران نشان می‌دهد که فعالان ارزی در روز سه‌شنبه حجم فعالیت خود را کاهش داده‌اند و بازار در حالت نیمه تعطیل فعالیت می‌کند. قیمت نقدی دلار آزاد نیز که در بازار روز دوشنبه دو تحرک متضاد را نشان می‌داد، در عصر روز گذشته نوسان کرده و به حوالی نرخ پایانی روز دوشنبه رسیده است.نوسان قیمت تتر در روزهای اخیر

در دومین روز از آغاز مردادماه، قیمت دلار آمریکا دوباره در حالی که پیش‌بینی می‌شد نرخ تتر به سمت کانال ۴۷ هزار تومان راه باز کند، روند صعودی خود را ادامه داد. قیمت تتر در بازار روز گذشته با افزایش ۰.۴ درصد به ۴۹,۲۰۰ تومان رسید.هرچند که در ابتدای روز گذشته، قیمت تتر به ۴۸,۶۱۵ تومان کاهش یافته بود. اما در طی معاملات روز گذشته، با قیمت ۴۹,۲۰۰ تومان، بیشترین مقدار و ۴۸,۶۱۵ تومان نیز کمترین رقمی بود که برای قیمت تتر (دلار دیجیتال) به ثبت رسید. به این ترتیب، قیمت تتر در طول روز از کاهش خود به سمت رشدی کوچک بازگشت.

اخبار تاثیرگذار بر کاهش قیمت دلار دیجیتال

از مهم‌ترین اخبار روز‌های اخیر می‌توان به انتقال منابع ارزی ایران به یک بانک در عمان اشاره کرد. متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در یک نشست خبری گفت:

عمان پذیرفته است مدیریت بخشی از منابع آزاد‌شده در عراق را برعهده بگیرد. این دارایی‌ها قرار است برای تامین کالاهای ضروری مانند دارو و غذا هزینه شود.

با توجه به خبر انتقال منابع ارزی ایران به یک بانک در عمان، تحلیلگران بر این باورند که این عمل به این امکان می‌انجامد که ذخایر ارزی کشور نزد بانک مرکزی ذخیره شوند و بازارساز می‌تواند از این دارایی‌ها به منظور کنترل بازار ارز استفاده کند. این عمل می‌تواند منجر به کاهش حجم فشار موجود بر معاملات ارزی گردد.

تاثیر کشور عمان بر بازار ارز

به عبارت دیگر، انتقال منابع ارزی به یک بانک در عمان می‌تواند به عنوان یک راهکار جهت کنترل بازار ارز و کاهش فشارهای موجود بر معاملات ارزی در کشور مطرح شده باشد. این اقدام می‌تواند به مدیریت بهتر منابع ارزی کشور کمک کرده و به استحکام بازار ارز کمک کند. البته، برای تأثیر این اقدام نیاز به انجام دقیق و مدیریت مناسب این دارایی‌ها در بازار ارز و اقتصاد کشور وجود دارد.

معافیت تحریمی ایران و رابطه با عراق

شنیده شدن خبر معافیت تحریمی ایران و دریافت بدهی از عراق بابت فروش برق به این کشور می‌تواند یکی از عواملی باشد که نرخ تتر (دلار دیجیتال) کاهش یافته است. این خبر توسط سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا تایید شده و اعلام شده است که معافیت عراق برای پرداخت بهای برق خریداری‌شده از ایران برای بیستمین بار تمدید شده است.

این در حالی است که گزارش روزنامه وال استریت ژورنال درباره تحریم ۱۴ بانک عراقی توسط واشنگتن به دلیل انجام معاملات دلاری با ایران و سایر کشورهای تحت تحریم در خاورمیانه، نشان‌دهنده تشدید تدابیر تحریمی در منطقه است. این اقدام احتمالاً برای کنترل تراکم معاملات ارزی و تداوم حجم بالای تجارت ارزی در منطقه مورد اجرا قرار گرفته است.

این نوع تحریم‌ها و تشدید تدابیر تحریمی می‌تواند تأثیراتی روی نرخ تتر و بازار ارز دیجیتال داشته باشد، زیرا ارتباطات مالی و تجاری بین کشورها و بانک‌ها از عوامل مهمی است که نرخ ارزها را تحت تأثیر قرار می‌دهد. این تحریم‌ها می‌توانند بر روی عرضه و تقاضای تتر و معاملات ارزی تأثیر بگذارند و نرخ آن را تحت تأثیر قرار دهند علاوه بر تأثیر مثبت معافیت موقت عراق بر کاهش قیمت دلار، شروع ماه محرم و کاهش تقاضا نیز موجب افت قیمت تتر شده است.

کاهش قیمت تتر تا کجا ادامه دارد؟

با توجه به وضعیت اخیر بازار ارز و عدم انتشار خبر موثق از مذاکرات برجام، به نظر می‌رسد بازار ارز به ثبات نسبی خود ادامه دهد و حتی به کانال ۴۷ هزار تومان هم ورود پیدا کند.

پرسش و پاسخ

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.