پتلفرم انکر (ANKR) و ساختار شبکه ی آن

ANKR platform

در دنیای کریپتوکارنسی‌، همه روزه، اخباری از ارزها و یا توکن‌های جدید دیده و می شنویم که روانه بازار رمز ارزها شده اند و یا آنکه بلاک‌چین‌ها و فناوری‌های جدیدی پا به عرصه‌ی وجودی گذاشته اند. در این مقاله قصد داریم به بررسی و آشنایی با پلتفرم انکر و شیوه‌ی کارکرد آن بپردازیم. پس با تیم توکن باز همراه باشید.

مفاهیم کلی:

پلتفرم انکر (ANKR) چیست؟

در تعریف پلتفرم انکر می توانیم این‌گونه بگوییم که این پلتفرم به جهت میزبانی نودهای بلاک چین یک solution (راه حل) از اشتراک منابع بوده که به طرز چشمگیری کم هزینه و بهره وری از آن امری آسان خواهد بود، کار خود را آغاز کرد.
باید بدانیم این رمز ارز در 5 سال پیش یعنی در سال 2017 اقدام به فعالیت در بازار کرد که در طی حضور خود در دنیای کریپتوکارنسی با بهره‌وری از منابع اشتراکی بازار، سرویس کلود (Cloud) بر پایه ی محتوا را به وجود آورد.

لازم است بدانیم که بهره جویی از این پلتفرم، به بهبود یا توسعه دهندگان و ارگان ها این امکان را خواهد داد که قادر باشند، از نودهای بلاک چین با قیمت ها مقرون به صرفه تری در مقایسه با ارائه دهندگان سرویس های کلود بهره بجویند.
لازم است بدانیم که بهره جویی از این پلتفرم، به بهبود یا توسعه دهندگان و ارگان ها این امکان را خواهد داد که قادر باشند، از نودهای بلاک چین با قیمت ها مقرون به صرفه تری در مقایسه با ارائه دهندگان سرویس‌های کلود بهره جویی کنند.

آنچه لازم است بدانیم نودهای بلاک چین در این پلتفرم، اشکال متمرکز بودن و Single point of failure (مفهوم SPOF این می باشد که قسمتی از سیستم است که در صورت خرابی، کل سیستم را دچار اشکال و در نهایت متوقف می کند.) برطرف ساخته است. ضمن آنکه بلاک چین های عموم قابلیت آن را دارند که شبکه های دیگر را به خدمت گرفته و شبکه ی خود را بسط دهند.

مقصود این شبکه آن است که زیرساخت ها و بستر آن در بازار به جهت مستقر کردن stack web3 به وجود آورد، تا عرضه کنندگان و همینطور کاربران قادر باشند، به تکنولوژی های Blockchain و برنامه های DeFi اتصال پیدا کنند.
باید بر این موضوع واقف آییم که زیرساخت سرویس کلود آنکر نسبت به دیگر سرویس های عمومی رویکردی مستقل داشته و توسط مرکز داده های پخش یا توزیع شده در مکان های متنوع به طور کامل تامین خواهد شد تا ثبات سطح و مقاومت این رمز ارز بالا برود.

ANKR-tokenbaz

ارزیابی ساختار بلاکچین آنکر

آنچه لازم است بدانیم این است که ساختار بلاکچین انکر 4 لایه داشته که به آنها تقسیم شده است که در ذیل به توضیح مختصر آن می پردازیم.

1.لایه اصلی (Core layer)

لایه کرو یا اصلی شامل تمامی نودها به طور کامل در این لایه می باشد. این لایه دربرگیرنده ی نودهای اعتبار سنج و منظم است. ضمن آنکه نودهای اعتبار سنج هم اکنون از طریق DCCN آنکر صحت و تایید می شوند.

2.لایه ریلِی (Relay layer)

این لایه به جهت تسریع مسیریابی شبکه خواهد بود. تمامی نودهای این لایه نیز نودهای کاملی خواهند بود، اما نباید از این امر غافل شد که آنها بلوک یا زنجیره به وجود نمی آورند و یا آنکه در اجماع شرکت نمی کنند.

3.لایه دسترسی (Access layer)

لایه اکسس یا دسترسی دربرگیرنده ی نودهای مرکز داده، نودهای ماینینگ و محاسبات می باشد. تمامی این نودها قادرند، دسترسی غیر قانونی به نودها را کنترل نمایند.

4.لایه میکرو نود (Micro-node layer)

لایه میکرو نود دربرگیرنده ی نودهای سیستم و بعضی از هش‌های تراکنش می باشد. اگر یک میکرو نود مستلزم به بازیابی اثبات شبکه باشد، از نود لایه اکسس و دسترسی می خواهد. اگر لایه دسترسی لازم را داشته باشد، نود قادر نخواهد بود مدرکی عرضه کند، درخواست توسط لایه دوم به لایه اول و اصلی انتقال می یابد.

ANKR-tokenbaz

خصیصه ها و یا ویژگی پلتفرم ANKR

مقصود پلتفرم انکر به وجود آوردن یک چارچوب بلاک چین با کارایی بالا بوده تا بتواند محاسبات کلود پخش شده را مهیا کرده و زیرساخت های مطلوبی را برای کاربران به جهت برنامه های تجاری به ارمغان آورد.
ویژگی شبکه بلاک چین انکر عبارت‌اند از:

  • پلتفرم و امنیت آن با ابهره جویی از POUW

این الگوریتم به بلاک‌چین این امکان را خواهد داد تا بی آنکه انرژی اتلاف شود به امنیت دست پیدا کند.

  • بهره وری از پلتفرم توزیع یا پخش شده DCC

باید بدانیم که این پلتفرم قابلیت برقراری ارتباط صرف محاسبه بین کاربران را به صورت Peer-to- Peer به وجود آورده است.

  • سرویس Oracle

ارز دیجیتال انکر با به خدمت گرفتن سخت افزار مطمئن و دارای اعتماد، یک سیستم داده دارای اعتبار را ارائه کرده که این سیستم دربرگیرنده ی ۳ قسمت اصلی می باشد.

  • ساختار چند‌ زنجیره ای(Multi-chain)

باید بر این موضوع واقف شویم که مقیاس‌بندی بلاک‌چین ANKR با به کار بستن پلاسما و شاردینگ صورت می گیرد. این شبکه از یک ساختار Merkle Tree به وجود آورده که در آن زنجیر‌ه‌های متنوع و کاربردی به یک بلوک اصلی متصل می باشند. باید بدانیم که از این زنجیره اصلی صرف اجرای قرارداد هوشمند بکارگیری می شود.

ANKR-tokenbaz

چگونگی امنیت شبکه ی انکر

همانطور که عنوان کردیم و مستحضر هستید، پلتفرم انکر از نودهای تایید در پروسه ی اعتبار سنجی بلاک ها بهره جسته که وجود این موضوع موجب شده تا همواره کیفیت شبکه محفوظ و ایمن باشد و عوامل مخرب از این پلتفرم دور نماید.
باید دانست انکر یک سیستم برمبنای reputation می باشد که برای ایمن ماندن پلتفرم می توان از آن بهره جست. بدین منظور بهره جویی از موارد یاد شده موجب می شود که پلتفرم در مقابل بعضی از Attack ایمن بوده و بستری امن را برای کاربر به ارمغان بیاورد.

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.