هش ریت (Hash Rate) چیست؟

hashrates

در رابطه با مبحث ماین کردن یا استخراج ارز دیجیتال، مقالاتی را برای شما آماده کرده ایم. دانستیم که یکی از پرسود ترین راه های کسب درآمد در حوزه ارز دیجیتال، ماینینگ یا استخراج می باشد. یکی از پارامتر های مهم که در واقع به سنجش میزان پردازش و عمل ماینینگ می پردازد و از طرفی هم منفعت جانبی (ایمن سازی) برای شبکه دارد را تحت عنوان هش ریت معرفی می کنیم. برای شناخت هرچه بیشتر هش ریت با تیم توکن باز همراه باشد.

مفاهیم کلی:

هش ریت چیست؟

در تعریف هش ریت می‌توان این‌گونه بیان کرد که توان و سرعت پردازش عملیات محاسبه، به واسطهٔ ماینر برای ماینینگ بیت‌کوین را، به معرض نمایش می‌گذارد.

باید بدانیم ماینرها با بهره جویی از توان پردازش کامپیوتر، خود شبکه را ایمن ساخته و کل معامله‌های BTC را به ثبت می‌رسانند و به علت کوشش‌های آنان در شبکه، BTC پاداش می‌گیرند. استخراج در رمز ارزها، بدان معناست که پیدا کردن بلاک جدید توسط انجام محاسبات پیچیده‌ی ریاضی صورت می‌پذیرد. به گونه‌ای که ماینرها در هر ثانیه باید هزاران یا میلیون‌ها معادله را حل کند تا یک بلاک بتواند استخراج شود.

پس لازم به ذکر است که هر قدر هش ریت ماینر بیشتر و منحصربه‌فردتر باشد مطلوب‌تر خواهد بود زیرا اخذ پاداش را نیز بالا می‌برد و شانس ماینر برای استخراج بیت‌کوین بیشتر و بالاتر خواهد شد.

به عبارتی دیگر، هش ریت مقدار صحت و سلامت شبکه بلاک‌چین را اندازه‌گیری می‌کند. اگر مقدار هش ریت کلی، زیاد باشد، برای شبکه بلاک‌چین مفید است، زیرا باعث امنیت اکثریت شبکه می‌شود. کسی که قصد دارد به BTC حمله کند. حداقل به 51% از کل هش ریت در سراسر گیتی نیاز دارد و هنگامی میلیون‌ها ماینر فعال هستند و درحال فعالیت می باشند، این کار خیلی پر هزینه خواهد بود.

در حقیقت افزایش نرخ هش بیت‌کوین بدان معناست که برای اتک به شبکه، باید تعداد کثیری ماینر مشارکت داشته باشند. به بیان دیگر، برای اتک به یک شبکه نرمال و سالم، به توان پردازش بالاتری نیاز است.

Hash Rate-tokenbaz
Hash Rate

واحد اندازه‌گیری هش ریت

زمانی که در 12 سال پیش در سال 2009 ساتوشی ناکاموتو BTC را به وجود آورد، اندازه گیری هش ریت در ثانیه به نسبت راحت و کافی بود. زیرا توان محاسبه ها در شبکه بیت‌کوین هنوز زیاد نشده بود و هر فرد قادر بود با کامپیوتر شخصی خود این رمز ارز را استخراج نماید. ضمن آنکه پاداش هر بلاک در آن وقت چیزی بالغ بر 50 بیت‌کوین بود. اما کم کم با بالا رفتن تعداد دستگاه‌های ماینر در شبکه‌، این کار دشوارتر و پرهزینه‌تر شد. اکنون پاداش حل هر بلاک 6.25 بیت‌کوین می باشد و لازم است بدانیم که هش ریت بر حسب یک تریلیون یا یک کوادریلیون بر ثانیه محاسبه می‌شود.

تمامی اعداد بر حسب هَش بر ثانیه می باشد:

  • 1 KH/s یا 1 هزار
  • 1 MH/s یا 1 میلیون
  • 1 GH/s یا 1 میلیارد
  • 1 TH/s یا 1 تریلیون
  • 1 PH/s یا 1 کوادریلیون
  • 1 EH/s یا 1 کوئینتیلیون

لازم است بدانیم که دستگاه‌های ماینری که برای استخراج ارز دیجیتال مورد بهره وری قرار می‌گیرند، هش ریت برابری ندارند. مثلاً: ماینری که برای استخراج یا ماینینگ بیت‌کوین مورد بهره وری قرار می‌گیرد با ماینری که ماینینگ اتریوم در رأس کار وی است، دارای هش ریت بسیار متفاوت و یا متمایزی هستند.

هشینگ به معنای چیست؟

اگر بخواهیم این مبحث را به به زبان شیوا و ساده ای بیان کنیم، باید بگویم هشینگ، با بهره مندی از یک تابع ریاضی قادر است یک مقدار را به مقدار دیگر مبدل کند. ضمن آنکه باید بدانیم هشینگ یکی از روش های به وجود آوردن امنیت در زمان انتقال پیام می باشد. هنگامی که قصد داریم پیام تنها برای یک گیرنده خاص قابل‌ شناسایی باشد.

Hash Rate-tokenbaz
Hash Rate

وجه تمایز رمز نگاری و هشینگ

در مبحث وجه تمایز رمزنگاری و هشینگ، می توانیم اینگونه بگویم که برای آنکه صحت محتوا و رمزنگاری را تائید کند و حفظ امنیت و محرمانگی داده‌ها پوشش دهد مورد بهره جویی قرار می‌گیرد. در پروسه ی رمزنگاری، برای دست یافتن به متن و منبع اصلی و عادی نیازمند کلید خصوصی می باشیم.

اما چیزی که حائز اهمیت است آن است که به طور کلی، رمزگذاری یک پروسه یا عملکرد دو لبه است که دربرگیرنده ی رمزگذاری و رمزگشایی می باشد. این در صورتی است که هشینگ صرفاً یک تابع یک‌ لبه محسوب شده که قادر است یک متن ساده را به هش‌هایی بی همتا مبدل کند که این پروسه ی غیرقابل بازگشت خواهد بود. پروسه های هشینگ و رمزگذاری باهم متمایزند. اما باید بدانیم که این دو باهم تشابهاتی نیز دارند؛ هردوی آنان در نظارت و یا کنترل داده‌ها، پیام‌ها و دانسته ها در سیستم‌های محاسبات نقش بسزایی را ایفا کرده و هر دوی آنها داده‌ها را به فرم دیگری تغییر داده و یا مبدل می کنند.

3 دستگاه با هش ریت بالا جهت ماینینگ

همان‌طور که مستحضر هستید و می دانید هش ریت  تنها و صرفاً ملاک مطلوبی برای انتخاب دستگاه ماینینگ نمی باشد. اما وجود این امر قادر خواهد بود تا به علاقه‌مندان این صنعت کمک کند تا انتخاب مناسب تری داشته باشند. البته نباید از این موضوع غافل شویم که انتخاب دستگاه ماینر به نوع رمز ارز استخراجی نیز وابسته خواهد بود. به بیان ساده تر بعضی دستگاه‌ها تنها جهت ماین بیت کوین یا اتریوم طراحی و ساخته شده‌اند.

  • دستگاه ماینر بیت مین Antminer S17+ 73Th پرچم دار شرکت Bit Min
  • دستگاه ماینر Innosilicon T3 50Th-s چشم امید صنعت استخراج
  • دستگاه ماینر میکرو بی تی Whatsminer M20S 68TH، محصولی از یک شرکت نوظهور

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.